Son Dakika Haberleri: 25 Yıl Sonra Tiananmen

25 Yıl Sonra Tiananmen

6 yıl önce

1
National Geographic, Tiananmen olaylarının 25'inci yıldönümü nedeniyle olayları fotoğraflayan muhabirlerle konuştu. Haberde, 25 yıl sonra ilk kez günışığına çıkan fotoğraflara da yer verildi.

2
İlk kez yayınlanan bu fotoğrafları çeken David Turney, Pekin'e Paris'ten gitmişti. Turney dergideki röportajında, Tiananmen'deki havayı, "Yükselişe geçen bir insan ruhu vardı." diye anlattı.

3
Tiananmen olaylarının simgesi haline gelmiş, kendini tanklara siper eden genç fotoğrafını çeken Stuart Franklin de National Geographic'e o günleri anlattı. Franklin uluslararası fotoğraf ajansı Magnum için Çin'de giderek büyüyen öğrenci gösterilerini fotoğraflamakla görevlendirilmişti. Dubai-Pekin uçağına binmeden önce havaalanından bir lens aldı.

4

5 Haziran 1989'da Franklin'in satın aldığı zoom lens işe yaradı. Pekin Oteli'nin balkonundan 800 metre uzaktaki o tarihi anı görüntüledi.


5
Yalnız bir adam sıra sıra ilerleyen tankların önünde duruyordu. Çin tanklarının geçişine meydan okuyan bu yalnız adam daha sonra Tank Adam, Meçhul Âsi gibi isimlerle tarihe geçecekti. Adı hiçbir zaman tam olarak öğrenilemedi.

6
4 Haziran 1989'da 2 bin 700 kişinin öldüğü, kayıpların bilinmediği Tianenmen olaylarında 10 bin kişi yaralandı.

7
Ancak dünya hala 'Tank Adamı' arıyor. Tiananmen Meydanı'nda çekilen bu fotoğraftaki Çinli hala kayıp.

8
9
10
11
12
13
14Haber Yayın Tarihi: 04.06.2014 09:42 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Fenerbahçelilerin sevgilisi Aly Eckman, çıplak pozlarıyla Instagram sansürüne meydan okudu Otomobil alacaklar dikkat! Bu fırsatı kaçıran pişman olur, 20 gün kaldı Sosyal medya fenomeni Amanda Yenge'den, Türkiye'yi gururlandıran paylaşım! Gören şaka yaptığını sanıyor! Vücut geliştirici adam, şişme kadınla evleniyor Bekaret sahnesiyle olay olan Zalim İstanbul'un Ceren'i, Twitter'da TT oldu