28 Şubat Gözaltıları İçin Kim Ne Dedi? - Son Dakika

28 Şubat Gözaltıları İçin Kim Ne Dedi?

12.04.2012 12:10

1
28 Şubat soruşturması kapsamında 31 adreste arama yapılıyor. Dönemin orgenerallerinden Çevik Bir dahil 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. İşte operasyon için gelen ilk tepkiler...
2
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Artık Türkiye eski Türkiye değil. 28 Şubat'ta sivil hükümete yönelik yapılmış postmodern bir darbedir. Tanklar yürütülmüş, çeşitli kuruluşlara birifingler verilmiş, gazeteciler andıçlanmış, irtica avı adı altında insanlarımız fişlenmiş ve mağdur edilmiştir. Dolayısı ile 28 Şubat ile bu toplumun mutlaka yüzleşmesi ve hesaplaşması gerekmektedir.
3
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "Geçmişle yüzleşmek ülkenin itibarını artıracaktır."
4
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: "Türkiye'de artık dizginleri halk, millet, eline aldı. Dolayısıyla bu sürecin içinde aktif aktör olarak rol almış olanların hak ettikleri cezayı görmeleri hukuk devletinin gereğidir."
5
Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "28 Şubat, Türkiye demokrasisinin kara tarihlerinden biridir. Dolayısıyla mutlaka 28 Şubat ile ilgili mağduriyetlerin ortaya konulması, araştırması ve gerekenlerin yapılması lazım"
6
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin olarak, "Türkiye, geçmişteki bazı karanlık fasıllarını aydınlatmaya çalışıyor, işin özü bu" dedi.
7
Adalet Bakanı Sadullah Ergin: "Türkiye yaşadıklarıyla yüzleşmek durumundadır. Yapılan çalışmalar daha demokratik bir Türkiye içindir" dedi.
8
Şamil Tayyar: "Hani 28 Şubat'ın üzerine gidilmezdi hödükler? bakalım şimdi ne yumurtlayacaksınız? Hödüklere kapak olsun.."
9
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Adaleti intikam duygusu ile arayamazsınız. Adalet intikam duygusu ile aranırsa orada adalet olmaz."
10
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce 28 Şubat sürecine ilişkin başlatılan soruşturmayla ilgili olarak, "Çevik Bir'in 'balans ayarı yapıyoruz' derken gün gelip başka balans ayarları yapılabileceğini de bilmesi gerekirdi" dedi.
11
28 Şubat sürecinde Sabah gazetesinin sahibi olan iş adamı Dinç Bilgin, gözaltılarla ilgili, "Gelişmeleri çok hayırlı bir süreç olarak görüyorum. Askerler o dönemde kendilerini ülkenin hakimi olarak görüyorlardı. Üniversitelerden, yargıçlara kadar her kesim baskı altındaydı. Basın da bu baskılardan nasibini almıştı" dedi.
12
Mehmet Ali Birand: "28 Şubat, en az 12 Eylül kadar somut bir olay. Bir hükümetin devrilmesi. O bakımdan bu soruşturma da tarihi bir gelişme. Basit, yeni bir dava gibi bakamayız. Bence çok önemli.28 Şubat, sadece Karadayı'nın, Çevik Bir'in yaptığı bir şey değil. siyasiler de bu işin içindeydi. Biz de belgeselde bunu ortaya koyduk. Çiller-Erbakan ikilisinin devrilmesi gerektiğinin bütün işaretleri vardı."
13
Cüneyt Özdemir: "28 Şubat'ın asker ayağında Generallerden çok Albaylar var. Genel bir operasyondan çok nokta operasyonu gibi. Savcılar 'bir' şeyin peşinde!"
14
Yıldıray Oğur: "Yarın mansetleri son kez Çevik Bir attıracak anlaşılan..."

15
Ahmet Hakan: "12 Eylül'ün, Balyoz, Ergenekon gibi çeşitli darbe girişimlerinin yargılandığı bir dönemde 28 Şubat'ın ele alınmaması tutarsızlık olurdu. Bu tutarsızlık da çeşitli kesimler tarafından zaten vurgulanıyordu. Dolayısıyla bence doğru bir adımdır."
16
Mahir Kaynak: "Bunu çok olumlu karşılıyorum. 28 şubatta siyasete müdahale edildi. İrtica iddiaları uydurmaydı. Bana karşı yapılan operasyon da tamamen uydurmaydı benim PKK'dan para aldığımı söylediler. Operasyonun sivil ayağı da yapılmalı. Çünkü olay asker ve sivillerin ortak olarak yaptıkları bir operasyondu. askerlere dokunup sivillere dokunmamak haksızlık olur."
17
Gazeteci-Yazar Nazlı Ilıcak, 28 Şubat soruşturmasının dönemin Genelkurmay başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu'na uzanabileceğini söyledi. 28 Şubat'ın mağduru olduğunu ifade eden Mehmet Altan, operasyonları olumlu bulduğunu dile getirdi. Süleyman Demirel'in de hesap vermesi gerektiğini düşünen Mahmut Övür ise, "Türkiye'de darbe yapanların yanına kar kalmayacak" dedi.

18
Emre Uslu: "Gölcük beleleri yakalandigi zaman demedik mi 28 Subat'a sira gelecek diye. Balyoz var 28 Subat'a cit yok diyenler .) cortladiniz mi yine? Cevik Bir'e niye dokunulmuyo diye ne yalan uretip yalaniniza inanmistiniz hepniz ne oldi renginiz soldi hadi tipis tipis ozur dile. Bu arada soyliyim, Cetin Dogan bir de Illegal Bati Calisma Grubu Baskanligindan 28 Subat sorusturmasindan HESAP verecek"
19
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, 28 Şubat soruşturmasının tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılmasından yana olduklarını söyledi.
20
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 28 Şubat döneminin Türkiye'nin sosyolojisini bozduğunu, o dönem yapılanların karşılıksız kalmaması gerektiğini kaydetti.

Son Dakika 28 Şubat Gözaltıları İçin Kim Ne Dedi? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement