Son Dakika Haberleri: 3'üncü Köprünün Ayakları Yükseliyor

3'üncü Köprünün Ayakları Yükseliyor

7 yıl önce

Avrupa ve Anadolu yakasını birleştirecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı devam ediyor.

1
Asya ve Avrupa'yı birbirbirine bağlayacak 3'üncü köprü Yavuz Sultan Selim'in inşaatı tam gaz devam ediyor. 2015'te tamamlanması planlanan köprü birçok ilki de barındıracak.
2
Temelleri 29 Mayıs 2013'te atılan Yavuz Sultan Selim köprüsü, bir Türk şirketi tarafından yapılan ilk asma köprü özelliğini taşıyor. 320 metrelik yüksekliğiyle asma köprüler arasında en yüksek kuleye sahip olacak binlerce kişiye de istihdam fırsatı verecek.
3
İşte 3'üncü köprüye ilişkin çarpıçı detaylar: Köprü, özellikle hayvan sürülerinin zarar görmemesi ve daha küçük popülasyonlara ayrılmamaması için çevreye duyarlı bir şekilde inşa ediliyor.
4
Bu özelliğiyle de Türkiye'nin ilk ekosistem köprüsü olacak.
5
Köprüyü yapan IC İÇTAŞ ile Astaldi ortaklığı, projenin tamamlanacağı 3 yıl sonunda bin 400 hektarlık ağaçlandırma gerçekleştirmiş olacak.
6
Ağaçlandırma sayesinde, aynı zamanda cumhuriyet tarihinde bir projede en fazla ağaç dikimlerinden biri de gerçekleştirilmiş olacak. İnşaat sırasında güzergahta bulunan ağaçlar da özel makinalarla sökülerek başka yerlere transfer edildi.
7
Şirket, yapılan çalışmaların tamamını aynı kameralarla da kaydederek belgelendiriyor. Araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile zamandan tasarruf ederek transit geçişi hedefleniyor.
8
59 metre genişliğindeki Yavuz Sultan Selim, 4 gidiş-4 geliş olarak 8 şeritli olacak. 2 şeritli tren yolu içerecek. 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü, 320 metreyi aşan yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.
9
Köprü ayakları 20 metre derinliğinde ve 20 metre çapında olacak. Ayrıca, ayaklar deniz seviyesinden 12 metre aşağıda kalacak.
10
2 kıta arasında ticaret hacmini arttıracak olan köprü, "Modern İpekyolu" olarak yük taşımacılığı yüzdesiyle de dünyada ilk sıraya yerleşecek.
11
Temelleri mayıs ayında atılan 3. Köprü projesiyle, İstanbul yeni bir ulaşım ağına kavuşacak.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27Haber Yayın Tarihi: 07.10.2013 11:31 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!