Son Dakika Haberleri: 300 İnsan, 300 Sığır, 500 Koyun Bu Adada Yaşıyor

300 İnsan, 300 Sığır, 500 Koyun Bu Adada Yaşıyor

2 yıl önce

Burası Tristan-Cunha Adası; Güney Afrika ve Güney Amerika'nın tam ortasında yer alan bu adada sadece, 300 kişiyle beraber, 300 sığır ve 500 koyun yaşıyor. Ulaşım ise tam bir sorun.

1
Güney Atlas Okyanusu dolaylarında bulunan bu takım adalar, İngilitere'ye bağlı olup Ümit Burnu'na 2900 km uzaklıkta. Etrafındaki denizin derinliği yaklaşık 3000-4000 metreye kadar ulaşıyor.

2
Bu adada sadece, 300 kişiyle beraber, 300 sığır ve 500 koyun yaşıyor. En yakın toprak parçası 2.334 km uzaklıktaki St. Helena adası. En yakın kent ise 2.778 km doğudaki Güney Afrika Cumhuriyeti'nden Cape Town.

3
Ziyaretçileri pek az. Değişik insanları görmeye alışamayan yerel halk insanlara mesafeli ama iyi yaklaşır. Genelde kasvetli bir havası vardır ve fırtınalarıyla ünlüdür. İnsanlarının yüzü pek gülmez.

4
Tristan'da havaalanı yok ve yılda sadece bir defa İngiltere'den yardım taşıyan gemi geliyor.

5
Adada yaşamanız için size bir iş imkanı sunuluyor. Yapacağınız iş; hayvanlara bakmak; bağcılık, seracılık gibi tarım işleri.

6
Çünkü adada bugüne kadar sadece patates yetiştirilmiş; şimdiyse farklı sebze ve meyveler yetiştirmek istiyorlarmış.

7
Adada polis yok. Hukuk işlerinden sorumlu, suç olaylarının yaşanmamasını sağlayan ve iyi öğütler veren bir peder var. Halkın neredeyse yarısı astım hastası.

8
1997 senesinde bir grup genetik uzmanı Tristan'a gelerek mutasyonun kaynağını araştırmışlar ancak başarısız olmuş. Bu hastalıkla iligli araştırmalar hala sürmekte. Yerleşim sadece Edinburgh of the Seven Seas denen noktada toplanmış. Onun haricinde Cunha tamamen ıssızdır. Tristan'ın geriye kalan kısmı ise tamamen ölü topraklardan oluşur. Adada birer adet okul, hastane, postane, müze, pastane ve bar bulunur.


9
Ayrıca adada, iş dışında vakit geçirebileceğiniz yüzme havuzu, pub , cafe ve bir tane de dans salonu var.

10
2015 yılında Tristan da Cunha adasından yetkililer, adada yaşayan 23 çocuğa eğitim verecek “maceracı” öğretmenler aradıklarını açıklamıştı.Haber Yayın Tarihi: 19.07.2018 10:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Canan Karatay o besini öve öve bitiremedi: Altından daha kıymetli, anne sütü gibi! Başı çok büyük dertte! Fotoğrafını görünce sakın üzerine tıklamayın Ateşli oyuncudan olay itiraf: Bir grup erkek tarafından cinselleştirildim! Cristiano Ronaldo'nun eski sevgilisine çıplak fotoğraf şoku! Topa tuttular Meraklı Köfteci'nin Fatma'sı Gölgen Bengü'ye, bir de şimdi bakın! Mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor