3245 Yıllık Tutankamon'un Mezar Odasından 23 Fotoğraf - Son Dakika

3245 Yıllık Tutankamon'un Mezar Odasından 23 Fotoğraf

06.11.2016 15:27

1
Mısır'da yaşamış firavunlardan Tutankamon'un mezarı bulunduğunda, kapısı bu şekilde kilitlenmiş haldeydi. M.Ö. 1323 yılında ölen Firavun Kral Tutankamon'un mezarı 1922'de keşfedildiğinde, kapısındaki halatlarla bağlanmış ve mühürlenmiş kilit, aradan geçen 3245 yıla rağmen hala sağlamdı. Kapının üstündeki mühürlü kilit, İngiliz kaşif Howard Carter'ın ekibindeki fotoğrafçılar tarafından böyle görüntülendi.

2
Mısır'ın en ünlü firavunu Tutankamon'un mezarı 1922 yılında arkeolog Howard Carter tarafından bulundu.

3
Tutankamon'un mezarı iki odadan ve ilk odaya inen bir merdivenden oluşuyordu. İlk odada bir at arabası, Tutankamon'un tahtı ve bunlar gibi Tutankamon'un hayattayken kullandığı paha biçilemez eserler vardı.

4
Bu oda bulunduğunda, odanın Krallar Vadisi'nde yer almasından dolayı, bir mezar olması gerektiğini düşünen Howard Carter ve arkadaşları odanın duvarlarına vurarak duvarın arkasındaki boşlukları aradılar.

5
Sonunda bir boşluk bulundu ve duvar kırıldı.

6
Duvarın arkasındaki bir odada, yeni bir oda gibi görünen kocaman bir tahta kutu vardı.

7
Kutu mühürlüydü. Howard Carter, mührü -hayatında gördüğü ve göreceği en güzel şeyi- görmüştü.

8
Bir lahtin içindeki som altından yapılmış tabut mum ışığında bile parlıyordu.

9
19 yaşındaki firavunun 1.70 metre boyunda, sıska ve üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde yer aldığı ve Tutankamon'un kardeşi tarafından öldürülmediği, dizinin iltihap kapması sonucu öldüğü anlaşıldı.

10
Kazı ekibinde yer alan şahıslardan bazıları ateşli hastalıklar sebebi ile hayatını kaybedince, bu mühürlü kapının arkasında bulunan mezar odasına girenlerin öleceklerine dair bir efsane doğdu.

11
Tutankamon'un mumyası haricinde mezardan çıkarılanlar Kahire müzesinde sergilenmektedir.

12
Mezarı 1972'de Londra'da ve daha sonra ABD'de sergilenmiştir.

13
Tutankamon'un mezarı Krallar Vadisi'nde yer almaktadır.

14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Son Dakika 3245 Yıllık Tutankamon'un Mezar Odasından 23 Fotoğraf - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement