350 yıl önce aldığı sıkı önlemle ülkeyi ölümcül vebadan koruyan köy: Eyam - Son Dakika

350 yıl önce aldığı sıkı önlemle ülkeyi ölümcül vebadan koruyan köy: Eyam

22.04.2020 17:07

17'inci yüzyılda Avrupa'yı kasıp kavuran veba salgınından her şeyi göze alarak kendini dış dünyaya kapatan İngiltere'nin Eyam köyü, salgının ülkeye yayılıp çok daha fazla kişinin hayatına mal olmasını engellediği için hala hatırlanıyor.

1
Yeni tip koronavirüsle birlikte yaşananlar tarihteki ölümcül salgın hastalıkların gündeme gelmesine neden oldu. 1666 yılında İngiltere'nin Eyam köyünün vebayla verdiği mücadeleyi ve tecrit uygulamasını akıllara getirdi.
2
İngiliz basınındaki haberlere göre, ülkenin orta kesimlerindeki Peak District Milli Parkı sınırları içinde yer alan Eyam köyü sakinleri, 1665-1666 yıllarında meydana gelen veba salgını sırasında karantina kararı alarak bedel ödemek pahasına salgının yayılmasını önledi.
3
Köy sakinleri, başkent Londra'dan gelen kumaşların içindeki pireler nedeniyle bulaştığı düşünülen hastalığın ülkenin daha da kuzeyine yayılmasını önlemek için 6 ay boyunca kendilerini izole ettiler.
4
Tecrit kapsamında köye giriş çıkışların durdurulması, gerekli malzemenin köy sınırlarında tedarik edilmesi ve ödenecek madeni paraların, hastalığın bulaşmasını önlemek için sirkede bekletilmesi gibi kararlar alındı.
5
Salgın sonunda, 700 nüfuslu köyde 250'den fazla kişi hayatını kaybetti. Elizabeth Hancock adlı kadın, sadece sekiz gün içinde kocası ve altı evladını toprağa verdi. Salgın dönemi alınan karar gereği her ailenin kendi ölüsünü gömmesi gerektiği için Hancock, hepsinin mezarını kazmak zorunda kalmıştı.
6
Tüm bunlara rağmen Eyam köylülerinin karantina önlemi başarıya ulaştı ve Londra'da on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan salgın kontrol altına alındı. Köylülerin kendilerini feda ederek aldıkları önlem sayesinde, en kötü senaryonun yaşanıp, salgının çevredeki Bakewell, Manchester ve Sheffield gibi büyük kentlere ulaşması engellenmiş oldu.
7
Avrupa'da Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'de, üzerinden 350 yıl geçmesine rağmen Eyam köylülerinin bu uygulaması büyük bir cesaret örneği olarak gösteriliyor.
8
Eyamlılar, fedakarlık gösteren eski köylülerini anmak için, salgının 200. yılı olan 1866'dan bu yana her yıl ağustos ayının son pazar günü toplanıyor.

Son Dakika 350 yıl önce aldığı sıkı önlemle ülkeyi ölümcül vebadan koruyan köy: Eyam - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (6)
  • nnn: DOĞRU OLAN ŞEY BURADA ADAMINA GÖRE DEĞİŞİYOR.MESELA BİR EKSİKLİK YADA YANLIŞLIK GÖRDÜĞÜN ZAMAN HEMEN KARŞINDAKİ SAVUNMAYA GEÇİYOR VE DİYORKİ SEN OLSAN YANLIŞ YAPMAYACAKMISIN VEYA BİZDEN ÖNCEKİ NE YAPTIKİ BİZDEN SONRAKİ NE YAPACAKKİ VEYA BUNUN GİBİ SAFSATALARLA KENDİSİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR.BENİM EKSİKLİĞİM NEREDE ACABA DEMİYOR.OSMANLIYA BAKMIYOR NE YAPMIŞ NEREDEYMİŞ HEP KÖTÜYE BAKARAK KENDİNİ İYİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR BİZ ZATEN DÜNYAYI YÖNETİYORDUK HEMDE 600 YILDIR.SEN NEREDEYDİN O ZAMAN. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Şamil: Bu ülkede bazı yanlışlıkları beyan ettiğiniz zaman böyle platformlar dahi size sansür uyguluyor.Bir gerçeği burada dile getiriyorsunuz.Daha nerede ise bir ay önceden uyarıyorsunuz bir vatandaş olarak.Ama buradaki admin tarafından dahi sansüre uğruyorsunuz.Vatandaşın ne düşündüğü değil önemli olan düzenin sürmesi.Herkes kendi gemisini korumaya çalışıyor.Gelecekte sizi nasıl bir tehlike bekliyor.Sonuçları ne olur.Acaba bunda benim bir katkım veya engelim olur mu diye düşünülmez.Canınız sağ olsun. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Şamil: Nede güzel anlatıyorsunuz akıllıca yapılan eylemleri.Ama bunu günümüz dünyasında kim uyguluyor acaba. Amerika mı, İngiltere mi,Fransa mı,Türkiye mi daha böyle bütün dünya ülkelerini sayabiliriz.Ülkeler şu anda bu savaşın ön saflarına sürülecek sektörleri yani feda edilecek sektörleri belirleme aşamasında.Nasıl doktorlar ventilatörleri yaşlılardan alıp daha gençlere takmak durumunda kaldıkları ve yaşlıları ölüme terk etmeleri gibi şimdi bazı sektörleri ölüm için ön saflara göndermenin hazırlığı.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement