4 Başlıkla Yaz Saati Uygulamasının Kalkmasının Etkileri - Son Dakika

4 Başlıkla Yaz Saati Uygulamasının Kalkmasının Etkileri

1
Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı yaz saati uygulamasının kaldırılması, bu yıldan itibaren yürürlüğe giriyor.

Açıklanan kararnameyle birlikte, 30 Ekim'de saatlerin 1 saat geri alınmayacağı veduyuruldu.

Sabit zaman uygulamasından gündelik hayatın birçok yanı da etkilenecek:

2
3
Sabit zaman uygulamasından nasıl etkileneceğiz?
Sabit zaman uygulamasından nasıl etkileneceğiz?
30 Ekim gününe dikkat etmek gerek. İşletim sistemleri ve yazılımlar yüzünden pazar günü saatiniz bir saat geri alınmış olarak uyanabilirsiniz. 50 milyon mobil cihazın saatini otomatik olarak 1 saat geri alması bekleniyor. Peki sabit zaman uygulamasından nasıl etkileneceğiz?

4
5
6
Yaz saatinin sürekli hale getirilmesi için uzun yıllar çalışmalar yürüten eski Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2014'te konu gündeme geldiğinde valiliklerin illere göre mesai başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlayabileceğini söylemişti.

Türkiye'nin batı ve doğu uçları arasında 76 dakikalık fark bulunuyor. Valilikler, bulundukları ilde güneşin doğuş saatine göre mesai saatlerini erkene ya da geçe alma yetkisine sahip.

Yani doğu illerinde mesai 8'de başlarken, Batı'da mesai başlangıcının 9'a kadar sarkması olası.

7
8
9
Yaz saatinin kalıcı hale gelmesiyle birlikte Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi'ndeki maç başlangıç saatleri de 22.45'e kayacak. Uzatma ve penaltı atışları olmazsa maçların bitişi devre arasıyla birlikte 00.30'u bulacak.

Avrupa Ligi'nde, 20: 00 ve 22.05'te başlayan maçların başlangıç saatiyse 21: 00 ve 23.05'e kayacak.

10
11
Microsoft, o dönemde bir güncelleme yayınlayarak saatlerin bir hafta geç geri alınmasını sağlamaya çalıştıysa da güncelleme sadece Windows 10 işletim sistemi için geçerli olmuş ve birçok bilgisayarda saatler otomatik olarak geri alınmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da saati otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunan akıllı telefon ve elektronik cihaz sahiplerini uyarmıştı.

Haber Yayın Tarihi: 28.10.2016 12:16

Son Dakika 4 Başlıkla Yaz Saati Uygulamasının Kalkmasının Etkileri - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ölen ünlü oyuncunun kız kardeşi, eniştesinin yanına taşındı! Dedikodu kazanı kaynıyor Koronavirüsün uğramadığı dünyanın en uzak adası: İğne atsanız sesi duyulur Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti