'Buraya kim çıkar' demeyin! Görevinden dolayı dev kayanın üstünde tek başına yaşıyor - Son Dakika

'Buraya kim çıkar' demeyin! Görevinden dolayı dev kayanın üstünde tek başına yaşıyor

09.06.2020 14:13

Gürcistan'ın batısında bir bölge olan Imereti'de bulunan ve doğal bir kireç taşından oluşan 40 metrelik yapı olan The Katskhi Dikit'i görenleri hayrete düşürüyor. Yapıyı daha ilginç yapan şey ise burada bir papazın yaşıyor olması. İşte dünyanın en ilginç yapılarından olan Katskhi Dikiti ve tuhaf hikayesi.

1
The Katskhi Dikit'i Gürcistan'ın batısında bir bölge olan Imereti'de bulunuyor. Yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olan bu yapı Katskhura küçük nehir vadisinden görülebiliyor. Katskhi oldukça önemli bir manzaraya sahip olduğu için insanlar ona özel bir anlam yüklüyor.

2
Katskhi aslında doğal bir kireçtaşı sütunu. Bu tek parça anıtın en tepe kısmında bir manastır bulunuyor ve manastırda yalnızca bir kişi yaşıyor. O kişide Maxime Qavtaradze adında bir papaz.
3
Katskhi Dikit'in en tepe kısmındaki manastırda yaşayan Qavtaradze bu ilginç yerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söylüyor.
4
Burası milattan sonra 6. ve 8. yüzyıl başlarında Hristiyan sofular tarafından kurulmuş bir yer olarak biliniyor ve buna inanılıyor. Bu eski sofu geleneğinin devam ettirileceğini söyleyen kişilerden biride Maxime.

5
Hatta Maxime Katskhi Dikit'inin üstünde yapılacak en son şeyin bu olacağını savunuyor. Katskhi Tanrı'nın bereketini temsil eden bir yer olarak düşünülmüş ve bu nedenle birçok ayin orada yürütülmüştü.
6
Dikitin ilginç hikâyesi ise şöyle; Burası milattan sonra 6. ve 8. yüzyıl başlarında Hıristiyan sofular tarafından kurulmuş bir yer olarak biliniyor ve buna inanılıyor. Bu eski sofu geleneğinin devam ettirileceğini söyleyen kişilerden biride Maxime. Hatta Maxime Katskhi Dikit'inin üstünde yapılacak en son şeyin bu olacağını savunuyor.
7
Katskhi Tanrı'nın bereketini temsil eden bir yer olarak düşünülmüş ve bu nedenle birçok ayin orada yürütülmüş. Hristiyanlığın gelmesiyle yeni bir görev edinen dikit artık bereketlilikle ilişkilendiriliyor.
8
Dikitin âlimler tarafından incelenmesi ise 1944 yılında yapılmış. Dikit konusundaki sistematik çalışmalar ise 1999 yılından sonra yürütülmüş. Ve bunun sonucunda bir zamanlar dikitin üzerinde bulunan yapılara ışık tutulmuş. Aynı zamanda Katskhi Dikit'inde içki mahzeni de dahil olmak üzere keşişlerin yaşaması için yapılan birçok hücre bulunuyor.
9
Bunlara ek olarak dikitte en son 2007'de küçük bir kireçtaşı tabakası keşfedildi. Bu tabaka üzerinde 13. yüzyıldaki eski yazı diline ait Gürcü alfabesiyle yazılmış bir yapıt bulundu. Ayrıca yazıt yerliler tarafından Katskhi Dikit'i için kullanılan diğer bir isim olan 'Hayat Sütunu'na gönderme yapmaktaydı. Bu ilginç yapı şu anda tarihi niteliğe sahip bir yer konumunda bulunuyor.

Son Dakika 'Buraya kim çıkar' demeyin! Görevinden dolayı dev kayanın üstünde tek başına yaşıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (12)
  • adıyamanlı doktor: ŞİMDİ BURADA OKSIJEN BOL OLDUĞU İÇİN BEYİN İŞLEV FONKSİYONLARI BAĞIMSIZ DURUMDA. AYNI ZAMANDA YUKSEKTE VE KUZEYDE OLDUĞUNDAN AKCİĞER GRAFİSEDE SAĞLAMDIR. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • dobra: YANLIŞ BİLGİ OKSİJEN YUKARIYA CIKTIKCA AZALIR BEYİN VE AKCİGER FONKSIYONLARI İŞLEVİNİ KAYBETMEYE BAŞLAR 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement