50 Bin Peşmerge Alarmda - Son Dakika

50 Bin Peşmerge Alarmda

11.06.2014 12:25

1
Musul'un Irak Şam İşlam Devleti'nin eline geçmesinden sonra kentten yaklaşık 300 bin kişi kaçarak Kürt bölgesine sığındı.

2
Duhok Valisi Temer Ramazan, Musul'dan kaçanlar için kamplar oluşturulması için çalışmalar başlatıldığını bildirdi. Irak merkezi hükümetine bağlı asker ve polis güçlerinin kentten kaçması üzerine IŞİD'in denetimine aldığı Musul'a bağlı Suriye sınırındaki Rebiha ilçesini ise Peşmergeler operasyon düzenleyerek IŞİD güçlerinden temizledi.

3
Musul'un Suriye sınır kesiminde bulunan ve Yezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Şengal bölgesi de olası IŞİD saldırılarına karşı boşalıyor.

4
Musul ve Kerkük bölgesindeki peşmerge sayısıyla ilgili Ali Awni Bilgi vermezken; yerel kaynaklar, Kürt bölgesinin Musul sınırında 30 bin, Kerkük ve Germiyan bölgelerinde ise 20 bin Peşmergenin ağır silahlarla alarm durumuna geçirildiği ifade edildi.

5
Suriye'de Kürtler'in denetiminde bulunan Rojava bölgesinin silahlı gücü olan ve sayıları 50 bin civarında olan Suriye'deki 'Kürt Yüksek Konseyi'ne bağlı YPG olarak bilinen silahlı gücün IŞİD'e karşı birlikte savaşma teklifini Ali Awni değerlendirdiklerini söyledi.

6
Awni, bölgelerinde IŞİD ile henüz sıcak bir temas sağlanmadığını peşmerge güçlerinin ise her türlü saldırıya anında karşılık verebilecek donanıma ve Güce sahip olduğunu bildirdi.

Son Dakika 50 Bin Peşmerge Alarmda - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement