Son Dakika Haberleri: 500 Kişiyi İntihardan Kurtaran Don Ritchie'nin Gülümseten Hikayesi

500 Kişiyi İntihardan Kurtaran Don Ritchie'nin Gülümseten Hikayesi

2 ay önce

Yaklaşık 500 kişiyi ölümün kıyısından çekip alan ve onlara hayatı sevme şansı tanıyan 'GAP Meleği' lakaplı Don Ritchie'nin, yüzlerde tebessüm yaratan hikayesi...

1
İnsanları uçurumun kenarından çekip alan ve onlara hayatın verilebilecek en büyük şans olduğunu öğütleyen kahramanımız 'GAP Meleği' lakaplı Don Ritchie, 9 Haziran 1925'de doğdu.
2
Ritchie, Avustralya'nın en meşhur intihar noktası olarak bilinen Sydney'in The Gap Bölgesi'ndeki evinde yaşarken, komşuları Ritchie için harika bir adam olduğunu ve uzun yıllar, sırf insanları kurtarabilmek için o bölgede yaşamaya devam ettiğini söylüyordu.
3
Don Ritchie'nin 50 yıl boyunca yaşadığı Avustralya'ya bağlı olan Sydney'in Gap Bölgesi; yüksek falezleri, göz alıcı tabiatı ve maalesef en çok da intiharlarıyla bilinen bir yer.
4
Bu nedenle Ritchie'nin sabahları uyanır uyanmaz yaptığı ilk iş, penceresinden uçurumların kenarındaki korkuluklara bakıp, kıyıya fazla yaklaşan kimse olup olmadığını kontrol etmekti.
5
Kıyıya yakın durma mesafelerinden, intihar edebilecekleri çıkarımını yaptığı insanlara seslenip ''merhaba, biraz vaktin varsa konuşabilir miyiz?'' diye soruyor ve çay teklifinde bulunuyordu.
6
''GAP Meleği'' lakaplı Ritchie''nin kızı Sue, babasının her zaman nazik bir cümle ve küçük bir tebessümün gücüne inandığına değinmişti.
7
Ritchie'nin ölümünün ardından, yakınlarının söylediklerine göre; o, herşeyi içtenliği ve samimiyetiyle başarıyordu. Yaklaşık 500 kişiyi ölümün kıyısından çekip alması da, onun bu sevecen yöntemlerinin birer yansımasıydı.
8
Ritchie'nin kızı Sue'nin babası hakkında paylaştığı diğer bilgide; o dönemlerde polislerin kurtarma minibüsleri veya intihar yardım hatları olmadığı için işlerin farklı işlediğiydi. Hatta bir intihar vakasında babasının uzanıp atlayan birini kollarından tutttuğunu ve kendisine doğru çekerek kurtardığını anlatıyordu.
9
''Orada öylece oturup izleyemezdim'' diyen Ritchie, intihar edenleri yolundan çevirmek için sistemli bir çalışmanın mevcut olmadığı o dönemlerde, kurtardığı hayatlar sayesinde pek çok ödül aldı, hatta 2006 yılında Avustralya Şeref Madalyası'na layık görüldü.
10
2012 yılının Mayıs ayında vefat eden Ritchie, hayatının son yıllarını kanserin pençeleri arasında geçirmiş olsa da, ölmeden önce verdiği son röportajlardan birinde, "Bir başkasının çıkacağını ve benim yaptıklarıma devam edeceğini hayal ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.
11
Ritchie'nin son yıllarında, İntihar etmekten vazgeçirdiği bazı insanlar yıllar sonra bile geri dönerek kararların değiştirmeye vesile olduğu için Ritchie'ye teşekkür etmişti...

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ormanda Yaşamayı Seçen Ünlü Youtuber, Paylaştığı Fotoğrafla Şoke Etti Dünya Üzerindeki Garip Hastalıklar, Görenlere Korku Salıyor! Instagram'ın Playboy'u Dan Bilzerian, Çatıdan Çıplak Model Fırlattığı Evini Kiralığa Çıkarttı Kilolu Olduğu İçin Dışlanan Genç Kadın, Şimdilerde Dergilerin Aranan Yüzü! Ünü Oyuncu, Kameralara İç Çamaşırıyla Yakalandı!