500 yıllık bir uykunun içinde! Kız çocuklarını tanrılara kurban eden uygarlık: İnkalar - Son Dakika

500 yıllık bir uykunun içinde! Kız çocuklarını tanrılara kurban eden uygarlık: İnkalar

24.08.2021 16:07

Kristof Kolomb, Amerika'ya gelmeden önce Amerika kıtasındaki en büyük medeniyet İnka İmparatoluğuydu. İmparatorluk, yok olmaya mecbur bırakılsa da Güney Amerika'da izler bıraktı. Yapılan arkeolojik çalışmalarla İnkalar hakkında bilgiler ortaya çıkmakta. 1999 yılında Arjantin'de yapılan bir araştırmada And Sıra Dağları'nda Llullaillaco Zirvesinde "Maiden" ismi verilen genç bir kıza ait mumya bulundu.

1
Genç kız, İnkalar tarafından tanrılara kurban edilmiş ve bu sırada sadece 15 yaşındaymış. Genç kızın donmuş haldeki vücudu yaklaşık 500 yıl geçmesine rağmen zarar görmemişti.
2
İnka kültüründe "capacocha" olarak bilinen kurban ayinlerinde saf varlıklar olarak kabul edildikleri için çocuklar seçilirdi.
3
Rahipler, yüksek bir dağa götürdükleri çocukların acı ve korkusunu gidermek için sarhoş edici bir içecek verir, ardından ya öldürür ya ölüme terk ederdi.

4
İnkalar güzel çocukları kurban seçerek Llullaillco Dağı'na adak olarak sunuyordu.
5
Uyuşturucunun etkisiyle baygınlık geçiren çocuklar daha sonra dağın yamacına götürülerek donarak ölüme terk ediliyordu.

6
Mumyalar ağızlarında uyuşturucunun ham maddesi bulunmuştu.
7
Fakat yapılan yeni testler çocukların bir dağ zirvesinde ölüme terk edilmeden önce aylarca uyuşturucuya maruz bırakıldığını ve ölüme hazırlandığını ortaya çıkardı.
8
Çocuklar, bir tören niteliği taşıyan ritüelde öldürüldükten sonra, deniz seviyesinden 6,739 metre yükseklikteki dağın tepesine gömüldü. Capacocha ritüeli kapsamında "mükemmel insanı" temsil eden çocuklar seçilir, bu çocuklar evlendirilir, kutsanır ve daha sonra da Llullaillaco yanardağının zirvesine gönderilerek dağ tanrılarına kurban edilirdi.
9
Capacocha ritüeli her bir İnka kralı öldüğünde halkın otoriteye olan inancını yenilemek için düzenlenirdi. Kaynak: National Geographic

Son Dakika 500 yıllık bir uykunun içinde! Kız çocuklarını tanrılara kurban eden uygarlık: İnkalar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement