5300 Yıl Sonra Şifresi Çözüldü - Son Dakika

5300 Yıl Sonra Şifresi Çözüldü

03.08.2010 11:59

1
Bilim adamları 19 yıl önce Alp buzullarında bulunan 5300 yıllık mumya Ötzi'nin DNA şifresini çözdü. Heyecan verici gelişme, diyabet, kanser gibi hastalıkların kalıtsal yönlerine ışık tutabilir.
2
İtalya'da Bolzano'daki müzede sergilenen erkek mumya Ötzi, 19 Eylül 1991'de İtalya- Avusturya sınırındaki Alp buzullarında bulunmuştu. Bilim adamları, dünyanın en eski mumyalarından olan 1.65 cm uzunluğundaki, 58 kg ağırlığındaki Ötzi'yi inceleme altına almıştı. Yıllar süren çalışmadan sonra Ötzi'nin pelvis bölgesindeki bir kemiğinden alınan DNA örneğindeki şifre çözüldü.

3
Ötzi'nin DNA'sından elde edilen bilginin diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıkların kalıtsal yönleri konusuna da ışık tutabileceği söyleniyor. Bolzano'daki Iceman Enstitüsü müdürü Dr. Albert Zink, “Ötzi'nin kanser ve diyabet gibi hastalıklarla bağlantılı olduğunu bildiğimiz temel gen mutasyonlarını taşıyıp taşımadığını görmek istiyoruz. Ötzi bize çok bilgi sunacak” dedi.

4
5
6
7
8
9

Son Dakika 5300 Yıl Sonra Şifresi Çözüldü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı