557 Yıl Sonra Fatih At Üstünde - Son Dakika

557 Yıl Sonra Fatih At Üstünde

28.05.2010 20:05

1
İstanbul Fethi'nin 557. Yıldönümü muhteşem törenlerle kutlanacak ve bu yıl bir ilk yaşanacak.

2
Belgrat Kapı'da yapılacak olan törende askerler mehteran bölüğünün muhteşem müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak.
3
Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak.

4
Bu yıl ilk defa İstanbul'u fetheden büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet atıyla, arkasında Fatih'in hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul'a girişi canlandırılacak.
5
İstanbul'un fethi törenleri için bu yıl ilk defa 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisi görev yapacak.

6
Törenlerde Askeri Mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yapacak. Muhteşem kutlamalarda akşam saatlerinde ise İstanbullular Balat'ta buluşacaklar. Program saat 21.00'da ses ve su gösterisi ile başlayacak..
7
Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verecek
8
Programın sonlarına doğru ise ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi İstanbulluları büyüleyecek.

9
İstanbul Fethi'nin 557. Yıl dönümü kutlama hazırlıkları ve platformların kurulması Haliç Balat'ta başladı.

10
Hazırlıklardan Bazı ayrıntılar:

* 16 m X 68m Boyutlarında 1088 m2 lik dev ekranda 8 adet projeksiyon cihazı ve watchout sistemi kullanılarak 3D tekniği ile yapılan Fetih filmi gösterimi.

11
* 8w ile 40w arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi

* 620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme ve azer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapılacak.

12
* 8w ile 40w arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi

* 620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme lazer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapılacak.

13
* 121 adet su pompası, 210 fıskiye ile 100 M genişliğinde 28 M yüksekliğe ulaşan , 45 Adet LED su aydınlatma ile desteklenen 24 farklı efekt özelliği olan su gösterisi platformu yapılacak. Deniz yüzeyinden üç farklı noktadan 8100 adet havai fişek ile gösteri yapılacak.
14
FATİH'İN ÇOCUKLUK RÜYASIYDI

Çocukluğundan itibaren devrin en büyük âlimlerinin önünde diz çöküp manevî bir terbiye alarak, millî kültür ve cihangirlik şuuru içinde yetiştirilen Fatih, daha 1444-1446 seneleri arasında İstanbul'u fethetmek için sabırsızlanıyordu.

15
Bu sebeple, henüz on dokuz yaşındayken 1451'de ikinci defa saltanat tahtına oturur oturmaz, bu büyük idealini gerçekleştirmeye çalıştı. Fetih öncesi Bizans'ın en önemli kuvvet ve ikmal yolu olan deniz yolunu, Osmanlı kontrolü altına almak maksadıyla; Rumeli Hisarının yapımını başlattı.
16
Osmanlı ordusu, bütün sefer hazırlıklarını tamamladıktan sonra 1453 yılı Şubat ayında ağır topçu grubu Edirne'den yola çıkarıldı. Toplar, Rumeli Beylerbeyi Karaca Beyin kumandasında 10.000 kişilik süvariyle iki ayda İstanbul önlerine getirildi.
17
Osmanlı ordusu, bütün sefer hazırlıklarını tamamladıktan sonra 1453 yılı Şubat ayında ağır topçu grubu Edirne'den yola çıkarıldı. Toplar, Rumeli Beylerbeyi Karaca Beyin kumandasında 10.000 kişilik süvariyle iki ayda İstanbul önlerine getirildi.
18
Rumeli'deki bütün silahlı kuvvetler, Türk-İslâm âleminin her tarafından gelen şeyh, tarîkat pîrleri ve dervişleri ile Aydınoğlu, Karamanoğlu gönüllü kuvvetleri ve Osmanlı hoşgörüsüne hayran Sırp, Macar, Alman, Latin, Rum askerlerden meydana gelen Osmanlı ordusunun mevcudu, 125.000 civarındaydı.
19
6 Nisan Cuma günü harekât başlatıldı.

Osmanlı kuşatma harekâtı başladığında, İstanbul'un nüfusu yetmiş bin civarında olup, Bizans ordusu, ücretli asker ve yardıma gelen Haçlı kuvvetleriyle yirmi bin kadar asker ile elli gemiden meydana geliyordu.

20
Sultan Mehmed Han, Haliç'e kıyı olan İstanbul surlarının çok zayıf olduğunu bildiği için, bu zafiyetten yararlanmak istedi. Böylece Bizanslılar, kara surlarında mukavemete devam eden kuvvetlerinin bir kısmını, bu tarafa kaydırmaya mecbur kalacaklar ve kuvvet dengesi bozulacaktı.
21
Bu maksatla tarihte eşine rastlanmayan ve bu âna kadar da bir misaline teşebbüs dahi edilmemiş, gemileri karadan yürütme işine karar verdi. Bu plânını en yakınlarından bile gizleyip, kimseye sezdirmedi. Gemilerin geçeceği yol güzergâhını bizzat kendisinin tespit ettiği rivayet edilir.
22
Gemiler Kasımpaşa'dan Haliç'e ininceye kadar, Bizans ve Cenevizliler tarafından fark edilemedi. Osmanlı donanmasından altmış yedi gemi, İkinci Mehmed Hanın bu dâhiyâne buluşu sayesinde Haliç'e girdi.
23
29 Mayıs sabahı Sultan Mehmed Han, sabah namazından sonra, güneş yükselince, iki rekat namaz kılarak kılıcını kuşanıp, atına bindi ve gece yarısından beri surları döven Osmanlı topçusunun, hedefi iyice yumuşattığına kanaat getirerek, umumî hücum emrini verdi.
24
29 Mayıs Salı günü öğleye doğru, kır atının üstünde, yanında hocaları ve ordu kumandanları olduğu halde muhteşem bir alayla Topkapı'dan İstanbul'a giren genç hükümdar, doğruca Ayasofya'ya gitti.
25
Fatih adıyla anılmaya hak kazanan 21 yaşındaki Sultan Mehmed Han, Bizanslıların alkış ve tezahüratı, Türk askerlerinin dört bir taraftan göklere yükselen ezan ve tekbir sesleri arasında, Ayasofya önüne geldi.
26
Ayasofya, ağzına kadar, kadın-erkek Rumlarla doluydu. Bizanslıların hüngür hüngür ağlamalarından hasıl olan gürültüyü susturarak, sükûtu sağlayan Fatih Sultan Mehmed Han, Ayasofya'da şükür namazı kıldı.
27
Yerlere kapanan ahâli, rahip ve eski Ortodoks patriğine karşı; “Kalkınız! Ben Sultan Mehmed, sana ve bütün ahâliye söylüyorum ki, bugünden itibaren ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda, benim gazabımdan korkmayınız” hitabında bulundu.

Son Dakika 557 Yıl Sonra Fatih At Üstünde - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı