Evine gelen mahkeme kararında ölü olduğunu gören kadın, yıllardır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor - Son Dakika

Evine gelen mahkeme kararında ölü olduğunu gören kadın, yıllardır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor

05.02.2021 11:47

Fransa'da resmi kayıtlara yanlışlıkla ölü olarak kaydedilen ve varlıklarına el konmaya çalışılan bir kadın, tam üç yıldır ölmediğini kanıtlamaya çalışıyor. 58 yaşındaki kadın, ölü olduğunu evine gelen bir mahkeme kararıyla öğrenmiş.

1
Jeanne Pouchain'ın garip ama büyük bir sorunu var. Resmi kayıtlarda ölmüş görünüyor ve üç yıldır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor. Özellikle de ödenmemiş borçları olduğu iddiaları üzerine yetkililerin malına mülküne el koymaya girişmesinden beri sürekli bir korku içinde yaşıyor.
2
"Ölüyüm. Mahkemelere göre ölüyüm, resmi kurumlara karşı ölüyüm. Herkes beni ölü sayıyor" diyen Jeanne Pouchain isimli talihsiz kadın yerel bir televizyon kanalına konuştu. Pouchain yaşadığı inanması güç süreci şu şekilde anlattı:

3
"Cehennemi bir döngüye düştüğüm hissini yaşıyorum. Artık dışarı çıkmıyorum çünkü gözaltına alınırsam, bir sorun yaşarsam neler olabileceğini bilmiyorum. Alışveriş yapmam gerekiyorsa kapanış saatine yakın kafamı eğerek çabucak ihtiyaçlarımı alıp çıkıyorum."

4
Evin birçok ihtiyacını eşinin karşıladığını arabayı da onun kullandığını söyleyen Pouchain "Sabah kalkıyorum. Günün geçmesi için sabırsızlıkla bekliyorum" diye ekledi.
5
"ÖLMÜŞ OLDUĞUMU MAHKEME KARARIYLA ÖĞRENDİM"
ÖLMÜŞ OLDUĞUMU MAHKEME KARARIYLA ÖĞRENDİM
Tabii kayıtlara göre artık hayatta sayılmadığını öğrenmek onun için büyük bir şok olmuş. "Lyon Temyiz mahkemesinin bir kararıyla artık hayatta olmadığımı keşfettim" diyor. 58 yaşındaki kadın sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Mahkeme ilamını getiren görevliler bana 'merhum' Jeanne Pouchain'den söz ettiler. Belgeleri açıp baktığımda, gerçekten de ölmüş olduğumu anladım."
6
Pouchain'in yıllar önce açtığı temizlik şirketinde çalışan bir kişi bundan neredeyse 20 yıl önce işten çıkarıldığı için tazminat davası açmıştı. Dava Fransız yargı sisteminin karmaşık yapısı içerisinde oradan oraya gönderilirken uzun yıllar geçti ve en son gittiği Lyon'daki mahkeme 2017 yılında bu kişiye tazminat ödenmesini kabul etti.
7
Fakat Jeanne Pouchain bütün bu zamanlar içerisinde kendisine hiçbir zaman bir duruşma çağrısı ya da davayla ilgili bilgi gelmemiş olduğunu dolayısıyla tazminat kararına ya da "ölmüş bir kişi" olarak yeni statüsüne itiraz etmesinin mümkün olmadığını söylüyor.
8
Böyle olunca da ölü olduğu varsayılarak, eski çalışanına vermesine hükmedilen 17 bin dolar değerindeki tazminat, kocası ve oğlundan tahsil edilmeye çalışılmış. Ama mahkeme kararının tek sonucu mali değil.

9
HAYATI ALT ÜST OLDU
HAYATI ALT ÜST OLDU
Jeanne Pouchain'in hayatı tamamen alt üst olmuş."Birisi kapıyı çalsa, korkup saklanıyorum. Daha hangi kötü haberler gelecek bilmiyorum" diyor.
10
Üç yılı aşkın zamandır Pouchain Fransız makamlarını hayatta olduğuna inandırmaya ve yasal olarak tekrar kayıtlara geçmeye çalışıyor. Pouchain "Devletin bana kimliğimi geri vermesini istiyorum. Kimliğim elimden alındı. Hayatımı, ailemi, kocamı, oğlumu, sosyal çevremi geri istiyorum" diyor.
11
Geçen hafta Pouchain'in avukatı bir mahkemeye, Fransız yargı sisteminde gerçek dışı kayıtların kullanıldığı şikayetiyle başvurdu.

12
Avukatları buradan hareketle, Pouchain'in ölü olduğuna ilişkin olarak dava dosyasına konulan belgenin geçersizliğini kanıtlamayı ve daha önce onun ölmüş olduğu varsayımına dayanarak verilmiş kararın da iptalini sağlamaya çalışıyor.

YORUMLAR (2)
  • KETUM: GİT HIRSIZLIK YAP SONRA GÖZALTINA ALIN. ÖLÜ İNSANA İŞLEM YAPAMAZLAR. HEMEN DİRİLTİRLER MERAKETME Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • patriksu: çözüm; 1- sosyal medya hesabından bir banka soyacağını duyur 2- gerçekten bir bankayı soymaya çalış 3- oyuncak tabanca kullan ama gerçeğine yakın olsun 4- mahkemeye çık 5- mahkeme mutlaka karşısındaki kişinin kimlik tespitini yapmak zorunda kalacak 6- kimliğin mahkemede mahkeme tarafından belirlenecektir 7- ben demistim diyeceksin Cevap Yaz 4 2 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Evine gelen mahkeme kararında ölü olduğunu gören kadın, yıllardır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor - Son Dakika


Advertisement