65 Milyon Yıl Sonra Geri Döndüler - Son Dakika

65 Milyon Yıl Sonra Geri Döndüler

08.01.2012 11:36

1
Bilim insanları, milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan genleri kullanarak, artık çok nadir rastlanan "süper asker karınca" üretmeyi başardı.
2
Devasa bir kafa ve çeneye sahip olan süper asker karıncalar, dünyada sadece birkaç bölgede nadiren görülen bir tür.
3
Ancak bilim insanları, New York'un Long Island bölgesinde bulunan bir koloniden aldıkları larvalarla, süper asker karıncaları üretmeyi başardı.
4
Söz konusu kolonide, diğer karıncalara oranla dev bir cüsseye sahip sekiz karınca tespit edildi.
5
Dev karıncaların, milyonlarca yıldır var olan atalarının genlerini günümüze taşıdıkları öngörüldü.
6
Kanadalı bilim insanları, dev karıncalarla aynı kolonide yaşayan normal boyuttaki Pheidole morrisi türünü inceledi ve bu türün, süper asker karıncaya dönüşmesini sağlayacak genleri barındırdığı anlaşıldı.
7
Araştırmacılar, Pheidole morrisi'nin larvasına özel bir hormon tatbik ederek, larvada işçi veya normal asker karınca değil, devasa boyuttaki “süper asker karınca” gelişimini sağlayabileceklerini tespit etti.
8
Kanada'nın McGill Üniversitesi'nden Dr. Rajendhran Rajakumar, “Karıncalarda süper asker haline gelebilecekleri potansiyelini keşfettik. Böylece 35-60 milyon yıl önce var olan cinsin biyolojik özelliklerine ulaşabileceğimizi gördük” dedi.
9
ABD ve Meksika'daki çöllerde çok nadir görülen dev karıncalar, kolonilerini düşman karıncaların saldırılarından koruyor.
10
Asker karıncalar, dev kafalarını koloninin girişini bloke etmek ve koloniye yaklaşan karıncaları püskürtmek için kullanıyor.
11

Son Dakika 65 Milyon Yıl Sonra Geri Döndüler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement