-70 Derecede Yemek Yaparsanız Ne Olur? - Son Dakika

-70 Derecede Yemek Yaparsanız Ne Olur?

12.10.2018 13:47

Cyprien Verseux, bir buzulbilimci ve astrobiyolojist. Şu sıralar Antartika'daki Concordia İstasyonu'nda çalışıyor. İklim araştırmaları yapan Cyprien, boş zamanlarında yazdığı blogta böylesine zor bir bölgede yaşadıklarını anlatıyor. Son olarak antartikada yemek pişirmeye karar Cyprien'ın yaşadığı deneyimler fotogalerimizde...

1
Cyprien Verseux'un -70 derecede yemek pişirme deneyimi ve ortaya çıkan manzalar...
2
Antartika'daki çalışma şartlarından da bahseden Cyprien, "Burası o kadar soğuk ki 9 ay boyunca buraya hiçbir araç gelip gidemiyor. 13 kişilik bir ekibiz. Aramızda teknisyenler, bilim insanları, aşçı ve doktor var." diyor.
3
Oksijen yoksunluğu ve çorak çöl manzarası bilim insanlarını başka bir gezegende yaşıyormuş gibi hissettirdiğini söyleyen Cyprien eğlenmek için yemek pişirmeye ve sonuçlarını fotoğraflamaya karar verdiklerini söylüyor.
4
Kışın -80 derecenin altına ulaşan sıcaklıklarla dünyaki en soğuk yer olan Antartika'da Cyrien ve ekibi Güneş'i tam 3 ay aradan sonra ilk defa Ağustos ayında görmüşler. Hava hem çok kuru hem de oksijen seviyesi oldukça düşük.
5
Kışın başlarında taze yiyecekleri tükenmiş. Şubat ayından Kasım ayına kadar hiçbir kaynakları olmadığı için çoğunlukla dondurulmuş yiyecekler tüketip yiyeceklerin donmaması için de kaplarda muhafaza ediyorlarmış.
6
Yer çekimine meydan okuyan fotoğraflar Antarktika'daki soğukluğun şiddetini canlı bir şekilde gözler önüne seriyor.
7
Gerçekten işleri zor...
8
9
10
11

Son Dakika -70 Derecede Yemek Yaparsanız Ne Olur? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement