8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte çiçeklerle kutlanan günün ardındaki acı hikaye - Son Dakika

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte çiçeklerle kutlanan günün ardındaki acı hikaye

08.03.2021 10:02

Temelleri 1977 yılına dayansa da, geçmişi 1857 yılına kadar dayanan Dünya Kadınlar Günü, bir mücadelenin eseri olarak ortaya çıkmıştır. Temel insan haklarından kadınların da eşit olarak faydalanabilmesi açısından önemli bir yere sahip olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, yaklaşık 40 yıldır kutlanmaya devam edilmektedir. Peki 8 Mart nasıl ortaya çıktı? İşte çiçeklerle kutlanan acı günün ardındaki acı dolu hikaye.

1
Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün geçmişi çok eskilere dayanmakta.
2
Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın başlangıcı, 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir.
3
129 İŞÇİ CAN VERDİ
129 İŞÇİ CAN VERDİ
Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin'in önerisiyle, 1857'de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl "Kadın Günü" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.
4
1975 yılında Uluslararası Kadınlar Yılı olarak kutlandı. Yapılan etkinlikler kapsamında Birleşmiş Milletler, 8 Mart'ı "Dünya Kadın Günü" olarak kutlamaya başladı. İki yıl sonra 1977 de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 8 Mart, "kadın hakları, uluslararası barış günü" olarak kabul edildi.
5
Bu kabule gerekçe olarak iki temel neden gösterildi. Bunlar: dünya barışının korunması, sosyal gelişim ve temel insan haklarının kullanılması için kadınların da eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlama gereksinimi idi. Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.
6
Günümüzde Dünya Kadınlar Günü, kadınlar açısından daha farklı anlamlar taşımaktadır. Artık 8 Mart, kadın hakları açısından bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasını sağlayan özel bir gündür. Dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa bile kadınlar açısından bir çok sorun hala çözülebilmiş değildir.
7
Dünyadaki en yoksul insanların büyük bir çoğunluğu hala %70'i kadındır. Dünyadaki eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu (2/3'si) yine kadınlardır.
8
Öte yandan bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri geçtiğimiz yıllara kıyasla biraz daha farkı gerçekleşecek. Ancak dünya çapında planlanan sanal etkinliklerle kadınlar seslerini duyurmaya devam edecek. 2021 yılının 8 Mart teması #ChooseToChallenge. Kadınlar bu tema altında tüm cinsiyet eşitsizliklerine meydan okuyacak.
9
Türkiye'de Kadınlar Günü ilk kez ne zaman kutlandı?
Türkiyede Kadınlar Günü ilk kez ne zaman kutlandı?
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında, kız kardeşler Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra yıllar boyunca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmedi. 1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" yapıldı.

YORUMLAR
500

Son Dakika 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte çiçeklerle kutlanan günün ardındaki acı hikaye - Son Dakika


Advertisement