Son Dakika Haberleri: 80 bini Türk, 3 milyon hacı adayı Arafat'ta!

80 bini Türk, 3 milyon hacı adayı Arafat'ta!

10 gün önce

Hac ibadeti yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yaklaşık 3 milyon hacı adayı, haccın farzlarından biri olan Arafat Vakfesi için Arafat Dağı'nda yerini aldı.

1
Yol boyunca "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk (Buyur Allah'ım emrindeyim, senin eşin ve benzerin yoktur Allah'ım)" telbiyeleri ile kafileler halinde Arafat'a ulaştırılan hacı adayları çadırlarına geçti.
2
Burada Kur'an-ı Kerim okuyup dua eden ve sabah namazını kılan hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerince hazırlanan irşat programlarını takip edecek.
3
Türk hacı adaylarının ulaşımı, 610 otobüsle üç tur atılmak suretiyle sağlandı. Bu yıl kutsal topraklarda 80 bin civarında Türk hacı adayı bulunuyor.
4
Haccın en önemli rüknü vakfe için Arafat'ta bulunan hacı adayları, Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme'de sabah saatlerinden itibaren büyük yoğunluk oluşturdu. Hacı olabilmek için saatleri sayan Müslümanlar, vakfe için Arafat'ta bulunuyor.
5
Mekke'ye yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Arafat bölgesine dün akşamdan itibaren ulaşan hacı adayları geceyi Kur'an-ı Kerim okuyup dua ederek geçirdi. r.
6
Hacı adaylarının bir kısmı ise Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme'ye (Rahmet Tepesi) çıkarak dua ediyo
7
Geceden tepeye çıkanlara sabahın ilk ışıklarıyla gelenler eklenince Cebel-i Rahme çevresinde büyük yoğunluk yaşanıyor.
8
Bazı hacı adayları kayalıklar üzerinde uyuyarak güneşin doğmasını bekledi. Hacı adaylarına, Rahmet Tepesi'nden ayrılırken öğle yemeği için kumanya verildi.
9
Öte yandan Türkiye'den gelen hacı adayları, Fetva ve İrşat Ekibi'nin Arafat için özel hazırladığı irşat programını takip ediyor.
10
İrşat çadırındaki program tüm çadırlara merkezi ses sistemiyle ulaştırılıyor.
11
Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılacak hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yapacağı duayla vakfeye duracak.
12
Vakfe duasının ardından artık hacı olan Müslümanlar, Müzdelife'ye hareket edecekleri vakte kadar da ibadet ve dualarını sürdürecek.
13
Müzdelife bölgesine intikal edecek hacılar, burada akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak, ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edecek.
14
Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram'a giderek ziyaret tavafı ve sa'y görevini yapacak hacılar, tıraş olarak ihramdan çıkacak.

15
16
17
18
19
20
21
22
23


Haber Yayın Tarihi: 10.08.2019 12:53 

YORUMLAR (6)
  • türkiyeli değil türk.: din turizmi , inancı paraya çevirme. uyanın artık tanrıya inandığını kanıtlamak için bir binanın etrafında 7 tur atmak milyonlarca dolar ödemek nasıl bir cahilliktir? o bina insan yapımı değilmi ? şeytanı taşla kovalayabileceğine inanmak nasıl bir ironidir? araplar uyanık oraya gidenler cahil. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • kandırılıyorsunuz.: siz allaha ibadet ettiğinizi sanarken pkkya teröre finans sağlıyorsunuz ey cahiller yeter artık kutsal topraklar bağımsızlaştırılmadığı sürece gitmeyin. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • filozof: binlerce yıllık ilkel inançlara din mezhep tarikat vs bel baglayan toplumlar yok olmaya mahkumdur yok olmazlarsa gelişen sanayileşen ilerici toplumların kölesi olurlar günümüzde arapların perişan hali yeterli iberettir Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Yarışma bitince işsiz kaldılar! Para kazanmak için ünlü iş adamlarıyla ilişkiye giriyorlar 2019'un en güçlü ülkeleri açıklandı! Bakın Türkiye kaçıncı sırada Yeşilçam'ın haşin bakışlı güzeli Gülşen Bubikoğlu, bakın şimdi ne yapıyor! Daha tanıtımı dahi yapılmadı! İşte 286 bin TL'lik iPhone 11 Güzel oyuncunun eşcinsel aşığı oynadığı filmin sahneleri çok konuşulacak