Son Dakika Haberleri: 80'lere Onlar Damga Vurdu

80'lere Onlar Damga Vurdu

9 yıl önce

1
Ne iPad, ne de akıllı cepler... İşte 1980'lere damgasını vuran, unutamadığımız 9 cihaz!
2
1980'li yıllarda ortaya çıkan ve içlerinde IBM ve Apple II'nin de bulunduğu kişisel bilgisayarlar, insanlık için adeta bir dönüm noktası oldu. 12 Ağustos 1981 yılında kullanıcılara sunulan IBM 5150, 4.77 MHz hızında çalışan 16-bit 8088 model bir işlemciye, 16 KB'lık belleğe ve bir adet disket sürücüye sahipti.
3
CD :


Açılımı Compact Disc olan CD'ler, Philips ve Sony aracılığıyla 80'li yıllarda ilk kez kullanıcıların karşısına çıkmıştı. 1982 yılıyla birlikte ticari amaçlı olarak kullanılmaya başlanan CD'leri okuyan optik sürücülerin ucuzlamasıyla da CD'lerin popülaritesi gün geçtikçe arttı. İlk albüm CD'si de Billy Joel'ın 52nd Street isimli albümüydü.

4
Walkman :


İlk olarak 1979 yılında Japonya'da üretilen Walkman'lerin bu kadar başarılı olacağı o yıllar beklenmiyordu. Walkman sayesinde insanlar artık hareket halindeyken de müzik dinleyebilmenin keyfini sürebiliyordu. Sony'ye göre Walkman'in satışa sunulmasından bu yana satış adedi 50 milyonu bulmuş durumda.

5
VCR :


Açılımı Video Casette Recorder olan VCR, çıktığı ilk yıllar gerçekten de insanlık için dönüm noktası olmayı başarmıştı. TV yayınlarını kayıt altına alabilen ve daha sonradan yayınların tekrar izlenebilmesine imkan veren VCR'lar özellikle 80'li yıllarda ucuzlayarak popülaritesini arttırmayı başardı.

6
Cep telefonu


80'li yıllarda iletişim bugünkü yollarla gerçekleşmiyordu. Birisiyle görüşme yapmak istediğinizde onu her zaman ve dilediğiniz an aramak gibi bir şansınız yoktu.1983 yılında üretilen Motorola DynaTAC 8000x, bugünkü cep telefonlarına nazaran oldukça büyük ve ağır bir yapıya sahipti. 785 gramlık bir ağırlığa sahip olan DynaTAC'ın üzerinde ufak bir LED ekran bulunuyordu.

7
ZX Spectrum:


1982 yılının Nisan ayında üretilen ZX Spectrum, evlerde kullanılmak üzere İngiltere'de satışa sunulan bir kişisel bilgisayardı. 8 bit işlemcili ZX Spectrum, 48 KB'lık RAM'e sahipti.

8
Camcorder :


Hem video çekmek hem de bu videoları oynatmak için kullanılabilen Camcorder, ilk olarak 1983 yılında kullanıcıların karşısına çıktı. Sony ve JVC'nin ortaya çıkardığı ilk video kameralarla birlikte istenilen her yerde kayıt altına alınan görüntüler, VCR'lar aracılığıyla da ekrana yansıtılabiliyordu.

9
Oyun konsolları :


1977 yılında 8 bit'lik işlemcileriyle kullanıcıların karşısına çıkan Atari 2600, 160x190 piksel ekran çözünürlüğüne sahipti. İlerleyen yıllarda ise özellikle Pac Man'le birlikte bu konsolların popülaritesinde ciddi bir artış yaşandı.Haber Yayın Tarihi: 06.08.2011 08:16 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Pınar Altuğ'un yeni imajı sosyal medyada olay oldu! Yorum yağmuruna tuttular Her çıkışıyla tüm dünyaya yaka silktiriyor! Bakın burcu ne Bir haftadır kayalıklarda mahsur kalan keçi, 7 saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı Dünyaca ünlü giyim markasına büyük darbe! Kadınları cinsel obje olarak gösterdiği için reklamları kaldırıldı Dünyanın en itibarlı ülkeleri açıklandı! Bakın Türkiye kaçıncı sırada