82 Anayasasına 'Hayır' Diyen Tek Köy - Son Dakika

82 Anayasasına 'Hayır' Diyen Tek Köy

14.07.2010 16:29

1
Türkiye'de 1982 Anayasasına Yüzde 80'le "Hayır" Oyu Veren Topağaç Köyü Refarandumda Ne yapacak?
2
Sakarya'da 'Kenan Evren'i öfkelendiren köy' olarak bilinen Topağaç Köyü'nün muhtarı Mustafa Başar o dönem muhtarlık yapan babası İsmail Başar'ın referendamda hayır çıkması üzerine tutuklandığını söylüyor. D-100 karayolu Ormanköy sapağından Akyazı ilçesine gidiş yolu üzerinde Adapazarı'na 15 kilometre uzaklıkta bulunan 350 haneli Topağaç Köyü'nün bin 400 nüfusu var. Halkın büyük bölümü Koyan köy yeni Anayasa ile igili referandum kararıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

3
82 Anayasası hazırlandığında babası İsmail Başar'ın köy muhtarı olduğunu söyleyen Mustafa Başar köylerinin 82 Anayasasına hayır oyu kullandıkları için baskı altına alındığını söyledi.
4
Babasının 1977-1988 yıllarında muhtarlık yaptığını, 12 Eylül sonrasında köylerinde düğünlerde silah atılmadığı için dönemin Tümen komutanından övgü aldıklarını, ancak referandum sonrasında ise baskıların başladığınıbelirten Mustafa Başar şunları söyledi:
5

''O zaman bu anayasanın bu millete uymayacağını karar vererek red oyu verdik. Kenan Evren red oyu verenlere de teşekkür etti ama sonra bizi korkuttular. Yüzde 80i hayır oyu çıkınca işler değişti.

6
O zaman köyde silah atmak yasaktı.Tümen komutanı teşekkür bile etmişti. Ancak red oyu sonrasında değişti. Askeri konsey silah istedi.
7
Babam (Bu millette silah var mı yok mu bilemem ) dedi. Bir köylü, 'muhtarın korkusundan silahları teslim edemiyoruz' deyince silahları topladılar. Evlerden 40 tane çıktı. Babam 3 ay cezaevinde kaldı. "
8
Muhtar Mustafa Başar yeni yapılacak olan Anayasa oylamasıyla ilgili olarak ta "Şimdi bizim halk bayağı bilinçli. Her şeyi televizyon ve gazetelerden iyi izliyor . Anayasa oylamasında yüzde yüz evet çıkar. Ben buradan böyle görüyorum." dedi.

9
Köy Halkından Hamit Çelik ise 82 anayasasına hayır dedikten sonra yaşadıklarını unutamadıklarını belirterken, 10 gün kahvehaneye çıkamadıklarını belirterek şunları anlattı:
10
''Askerin yapacağı anayasaya hayır dedik. Birkaç gün sonra Komanda Tugayı geldi. Bir hafta 10 gün kahvehaneye bile çıkmadık. Bize baskı uyguladılar. Vatandaş artık eskisi gibi değil. Haberleri olayları izliyor. İnşallah iyi olur.
11
Oylanacak anayasa gerçi eksik ama. İçeriğini o kadar bilemeyiz. Tahsilimiz olmadığından dolayı, Anayasa'nın o kadar inceliğini bilemeyiz, içeriğini bilemeyiz. Benim tahminlerime göre evet oyu yüzde 99 olur. Başka türlü olmaz"
12
13
14
15

Son Dakika 82 Anayasasına 'Hayır' Diyen Tek Köy - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor