82 yaş ortalaması ile en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ilçe, koronavirüsten bu besinlerle korunuyor - Son Dakika

82 yaş ortalaması ile en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ilçe, koronavirüsten bu besinlerle korunuyor

7 gün önce

Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan 'Yaşlanma Atlası'nda, 82 yaş ortalaması ile Türkiye'de en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak Ordu'nun Gölköy ilçesi gösterildi. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile dikkat çeken ilçe halkı, koronavirüs ve diğer hastalıklara karşı koyabilmelerinin sırrını, tükettikleri organik ürünler olduğunu söyledi.

1
Ordu'nun Gölköy ilçesi, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü tarafından çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, ülkedeki en uzun ömürlü ve sağlıklı insanların yaşadığı ilk 10 yer arasında yer aldı.
2
Pek çok üniversiteden akademisyenin çalıştığı araştırmada, ilçedeki ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlendi.
3
Bu ilçede, 70-80 yaşındaki kişiler halen bağ bahçe işlerinde çalışıyor.

4
Gölköylülerin beslenmelerinde organik süt, yoğurt, bal, yumurta, turşu, fındık, ceviz, kabak, fasulye ve kara lahana bulunuyor.

5
Turşunun da sıklıkla tüketildiği ilçede, tarlada 30 santim karın altında kalan kara lahana da sofralarda kendine yer buluyor.

6
Koronavirüse karşı tedbir olarak evlerinden çıkmayan ilçe halkı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye önem veriyor.
7
Koronavirüs salgınına karşı beslenmelerine özellikle dikkat ettiklerini söyleyen ilçe sakini Arif Usta, "Kara lahana, mısır ekmeği ve turşu yiyoruz bolca. Virüse karşı hem iyi besleniyoruz hem de evden dışarıya çıkmamaya çalışıyoruz. Bizim sülalemiz uzun yaşıyor; babam 80 yaşında, annem 82 yaşında hayattalar hala. Annem biraz hasta ama babam geziyor çok şükür iyi. Onlar da beslenmesine çok önem gösteriyor. Eski adamlar hep böyle zaten, kendilerine özgü bir beslenme şekli var." dedi.
8
İlçede yaşayanlar aynı zamanda bol oksijenli yayla havasından ve suyundan da faydalanıyor.
9


YORUMLAR (4)
  • TUNÇ06: TEMİZ HAVA TEMİZ SU TEMİZ YİYECEKLER HAREKET EDİYORLAR ...PİS EKSOZ DUMANI YOK TABİĞ YAŞARLAR DA BİR ONLARA SORALIM ŞEHİRDE YAŞAMAK İSTERMİSİNİZ DİYELİM NE CEVAP ALACAGIZ?? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • zonguldaklı: Türkiye nin her yeri bir cennet ,yaşamasını değerini bilene yeter ki birbirimize sevgimiz saygımız olsun. birlikte İMKANSIZI BAŞARIRIZ MUCİZE BİRAZ ZAMAN ALIR. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır


Diğer Galeriler

Yolunu kaybeden fotoğrafçılar tarafından bulunan 2 bin 500 yıllık ağaç ihtişamıyla büyüledi Koronavirüsün ulaşamadığı tek yer olan Antarktika'daki 4 bin kişi krizi uzaktan izliyor Playboy model Ava Karabatic, salgın nedeniyle evden çıkamayınca çıplak fotoğraflarını çekip satmaya başladı Bağışıklık sistemini demir gibi yapan Limonlu suyun vücuda olan etkisi inanılmaz Yüzme bilmeyenlerin bile batmadığı göl: Lut Gölü