Son Dakika Haberleri: 90'ların En Ünlüleri Onlardı

90'ların En Ünlüleri Onlardı

10 yıl önce

1
Onlar, 1980'li yılların ikinci yarısında ortaya çıktılar ve tüm 90'lı yıllar bounca müzik dünyasına damgalarını vurdular. Bazıları hala bu çalışmalarını sürdürüyor. Bazıları da başka kulvarlara kaydı. İşte 1990'ların müzik dünyasına damgasını vuran ünlüleri.
2
Türk pop müziğinin megastarı Tarkan 'Kıl Oldum Abi' parçasıyla inanılmaz bir çekiş yaptı ve sonra ardı ardına çok satan albümlere imzasını attı.
3
Bir dönemin 'toy delikanlısı' Tarkan artık 36 yaşında bir genç adam. Ve onu hayranları eskisi kadar sık göremiyor.
4
Eski DJ Serdar Ortaç, Karabiberim şarkısının klibiyle müzik dünyasına kelimenin tam anlamıyla bir 'fırtına gibi' girdi.

5
Epey bir süre uzun saçları ve el değmemiş kaşlarıyla sahneye çıktı.
6
Aradan geçen yıllar içinde Ortaç önce saçlarını kestirdi sonra da yüzünde bazı değişiklikler yaptırdı. Ortaç, bugün 38 yaşında ünlü bir müzisyen.

7
Burak Kut, 90'lı yılların 'bebeto'suydu. Benimle Oynama/Çılgınım adlı albümüyle milyonların hayranlığını kazandı.
8
Bir süre zor günler geçirdi. Maddi güçlüklerle karşılaştı, yaptığı albüm tutmadı.
9
Ama o yılmadı. Askere gidip geldi ve hayata yeniden başladı.
10
Burak Kut, 36 yaşına gelmesine rağmen bebeto görüntüsünü hala koruyor.
11
Kenan Doğulu da 90'larda adını müzik dünyasında duyuran ünlülerinden.
12
Ünlü müzisyen Yurdaer Doğulu'nun oğlu, aranjör Ozan Doğulu'nun da kardeşi olan Kenan Doğulu, 1993'te çıkardığı Yaparım Bilirsin albülüyle piyasanın kozunu dumana kattı.
13
Doğulu'yu 90'lı yılların gençleri hemen ağza takılan şarkılarının yanısıra uzun dalgalı saçlarıyla da hatırlar.
14
Bugün 35 yaşında olan Doğulu, Türkiye'yi Eurovision Şarkı Yarışması'nda da temsil etti.

15
90'larda kocaman, beyaz şapkasıyla ekrana çıkıp 'bum bum bum, daldan hop dala uçtum, sonunda bir dala kondum, nedir bu daldaki durum' diye şarkı söyleyen bu genç kadın milyonlarca kişinin dikkatini çekti.
16
Bu ilginç görünümlü kadın aslında mimarlık eğitimi alan Seden Gürel'di. Aynı zamanda ünlü bir besteci ve aranjör olan Aykut Gürel'in de eşi.
17
'Bir Yudum Sevgi' adlı ilk solo albümünü 1992 yılında çıkaran Gürel'in ikinci albümü Aklımı Çelme bundan tam iki yıl sonra geldi. İlerleyen yıllarda Muhtemelen, Hesaplaşma, Bir Kadın Şarkı Söylüyor albümlerini çıkaran Gürel, 2005 yılında da Maia albümüne imza attı.
18
Gürel sen son geçen yılın başlarında hazırladığı Bir Nefes albümüyle hayranlarının karşısına çıktı.
19
Aşkın Nur Yengi, ilk olarak Sezen Aksu'nun güzel sesli vokalisti olarak adını duyurdu. 1986 yılında Harun Kolçak'la birlikte 'Haydi söyle' adlı şarkıyla Eurovizyon Şarkı Yarışması'nın Türkiye elemelerine katıldı. 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda 'Yeniden', 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Portakal çiçeği', 1989 Çeşme Müzik Festivali'nde 'Artık Hiç Ağlama' adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.
20
1990 yılında Sevgiliye adlı ilk abümü ile iki milyon tiraj yaparak, son dönemde çıkan ilk başarılı genç sanatçı olarak adını duyurdu. Sonraki yıllarda Hesap ver, Sıramı bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci, Aşk kazası, Rafet El Roman ile Peşindeyim single'ı, Aşkın Nur Yengi 2002 ve son olarak Yasemin Yağmurları adlı abümleri yaptı. Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi birçok ülkede sayısız turneye çıktı. Malta ve İngiltere'de klipler çekti.
21
1980'li yıllardan bu yana birçok reklam müziği seslendirdi. Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk'ün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı. 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Kadıncıklar adlı oyunda tiyatro sahnesiyle tanıştı. Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak O Kadar Televizyonu adlı güldürü programında rol aldı ve programın müzik direktörlüğünü üstlendi.
22
Rafet El Roman'la pek çok yerde konser verdi. Sezen Aksu'nun en değerli öğrencilerinden biridir. Bu yüzden zamanında çok başarılı olmuş, Türk Pop Müziği'nin ihtiyaç duyduğu yeni kan olarak büyük hayranlık topladı. 38 yaşında olan Yengi, ünlü aktör Haluk Bilginer'in eşi ve minik Nazlı'nın annesi.
23
1990'lı yılların pop müziğine damgasını vuran ünlülerden biri de Harun Kolçak.
24
Türk sinemasının ustalarından Eşref Kolçak'ın oğlu olan Harun Kolçak, profesyonel müzik hayatına Erkin Koray ile çalışarak başladı. Daha sonra caz müziğine yöneldi ve Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışan ve deneyimini artıran sanatçı, bir çok ünlü ismin de yer aldığı Onno Tunç Orkestrası'na katıldı. Burada, yedi yıl boyunca bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı. Orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak çalıştı.
25
İlk önemli çıkışını 1991 yılıda Onno Tunç ile çalıştığı Gir Kanıma isimle albümle yaptı. Bunu En Büyük Aşk ve Yanımda Kal adlı albümleri takip etti. Daha sonra hazırladığı Teslim Oldum albümünde pop rock tarzını seçerek müzikseverlerin dikkatini çekti.
26
Harun Kolçak, sadece bir müzisyen olarak değil vejeteryan, hayvansever ve doğa tutkunu olarak da tanınıyor. Meditasyon, parapsikoloji ve zen-budizm Kolçak'ın müzik dışındaki ilgi alanları.
27
Sezen Aksu okulunun Yengi'den sonraki en ünlü yıldızlarından biri Sertab Erener.
28
Önce Aksu'nun vokalistiydi sonra kendi kanatlarıyla uçmaya başladı. 1992 yılında 'Şşşt, şşt sakin ol, sinirlerine hakim ol' dilerek hayatımıza girdiğinde henüz 28 yaşında gencecik bir şarkıcıydı Erener.
29
İki yıl sonra Lal ve 1996'da çıkardığı Sertab Gibi ile müzikseverlerin kalbinde yer edindi.
30
Bu arada Sertab Erener benzersiz sesi sayesinde birçok uluslararası isimle birlikte düet yapma imkanı da buldu. Jose Carreras ile klasikte de başarılı olabileceğini gösterdi. Sanatçı 1999 yılında dördüncü albümü 'Sertab'ı çıkardı. Aynı dönemde Ricky Martin, Sertab'la yaptığı düete albümünün Ortadoğu baskısında yer verdi. 2000 yılında 'Voice Mail' grubu ile 'Zor Kadın' adlı şarkısını Akapella (müzik eşliği olmadan) tarzında söyledi ve dünya listelerinde şans aradı.
31
Aynı yılın yaz aylarında çıkan 'Bu Yaz' adlı single'da Ricky Martin ile söylediği 'Private Emotion' ve Yunan sanatçı Mando ile yaptığı 'Aşk/Fos' adlı düetlere yer verdi. 2003 yılında 'Everyway That I Can' ile Türkiye'ye Eurovision birinciliğini getiren Erener hala sesiyle milyonlarca kişinin kalbini fethetmeyi sürdürüyor.
32
Sertab Erener'in eski eşi olan Levent Yüksel de Türk pop müzik dünyasına Sezen Aksu'nun kazandırdığı yıldızlardan. Türkiye bu güzel sesli genç adamı 1993 yılında Med Cezir albümüyle tanıdı. Sesi kadar yorumu da dikkat çekici, kayıtsız kalınamayacak türdendi.
33
1997 yılında çıkardığı Bi Daha single'ıyla o yılın en çok satan şarkıcısı oldu. Ancak ertesi yıl çıkardığı Adı Menekşe albümünde bekleneni veremedi ve kariyerinin en kötü albümünü yaptı. Bu albümden sonra 3 yıl ara verdi ve Aşkla albümüyle geri döndü.
34
2004 yılında çıkardığı Uslanmadım albümüyle eski günlere dönüş sinyalleri verdi ve bu albümde Orhan Gencebay'ın şarkısı Yarabbim'i okudu. Bayan sanatçıların seslendirmiş olduğu eski şarkıları yorumladığı 2006 yapımı Kadın Şarkıları albümü büyük beğeni topladı.
35
Türk pop müziğinin 90'lı yıllarına damgasını vuran ünlülerden biri de hem şarkı sözleri hem de ilginç danslarıyla dikkat çeken Mustafa Sandal.

36
Türk sanat müziğinin vurmalı sazlar ustası Hüseyin İleri'nin de torunu olan Sandal, Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan gibi önemli isimlere asistanlık yaparak başladı. İlk eserlerini Zerrin Özer, Hakan Peker, Yonca Evcimik, Ayşegül Aldinç ile yaptı.
37
1994 yılında 'Suç Bende' albümüyle Mustafa Sandal kelimenin tam anlamıyla bir 'patlama'yaptı. 1,5 milyon kaset ve 200 bin adetlik CD satışı ile Mustafa Sandal artık Türkiye'nin starıydı. Yurtiçinde 140 ve Avrupa'da 30 konser ile bir rekora ulaştı.
Haber Yayın Tarihi : 28.08.2009 01:49 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Acun'dan Boşanan Şeyma, Cesur Pozlarıyla Mest Ediyor! Ateşli Model, Miami Sahillerinde Fırtına Gibi Esti! Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı 2019 Yılının En Az Yakan 20 Otomobil Modeli Çılgın Bediş'in Banu'su Bakın Şimdi Ne Yapıyor!