Son Dakika Haberleri: 90 Yaşında Hayatını Kaybeden Usta Fotoğrafçı Ara Güler'in Unutulmayan Kareleri

90 Yaşında Hayatını Kaybeden Usta Fotoğrafçı Ara Güler'in Unutulmayan Kareleri

2 ay önce

"İstanbul fotoğrafçısı" olarak bilinen, dünyada birçok ünlünün de fotoğraflarını çekmiş olan duayen fotoğrafçı ve gazeteci Ara Güler hayatını kaybetti. Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran Güler'in objektifinden en özel kareler...

1
İstanbul'da 16 Ağustos 1928'de Ermeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ara Güler, 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Yaptığı önemli haberlerden biri Kumkapı'daki Ermeni balıkçılarının gündelik yaşamlarını konu alan dizi yazılarıydı. Kendisi de bu dizisi için "Ermeni balıkçılara ilişkin röportajlar, benim en önemli ve en ciddi çalışmalarımdan biriydi" demişti. Bu yazılar 1950'lerin ortalarında İstanbul'da, Zhamanak gazetesinde yayımlandı.
2
DÜNYANIN EN İYİ 7 FOTOĞRAFÇISINDAN BİRİ
DÜNYANIN EN İYİ 7 FOTOĞRAFÇISINDAN BİRİ
1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961'de İngiltere'de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye'den tek üyesi oldu. Ara Güler "Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim" diyordu. Güler, 1970'lerde dünyanın birçok ünlü kişisinin portrelerini çekti. Winston Churchill, Gandhi, Maria Callas, Alfred Hitchcock, Marc Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso bu isimler arasında. Birçok ünlü kişi ile röportajlar yapan ve fotoğraflarını çeken usta fotoğrafçının objektifine takılan bazı isimler şöyle:

Fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya'da çeşitli müzelerde sergilenen Güler, 18 Ağustos'ta 90. doğumgününü kutlamış, İstanbul'da da Ara Güler Müzesi açılmıştı.
3
AŞIK VEYSEL
AŞIK VEYSEL
4
BÜLENT ECEVİT
BÜLENT ECEVİT
5
DUSTEN HOFFMAN
DUSTEN HOFFMAN
6
İSMET İNÖNÜ
İSMET İNÖNÜ
7
JOHN BERGER
JOHN BERGER
8
KENAN EVREN
KENAN EVREN
9
MARLON BRANDO
MARLON BRANDO
10
NAZIM HİKMET
NAZIM HİKMET
11
PAPA
PAPA
12
PICASSO
PICASSO
13
SALVADOR DALİ
SALVADOR DALİ
14
SALVADOR DALİ
SALVADOR DALİ
15
SOPHIA LOREN
SOPHIA LOREN
16
SÜLEYMAN DEMİREL
SÜLEYMAN DEMİREL
17
WINSTON CHURCHILL
WINSTON CHURCHILL
18
YAŞAR KEMAL
YAŞAR KEMAL

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Şiddet İçerikli Cinsel İlişki Partisine Baskın! Ülkede Gündem Konusu Oldu Ultrasonda Şoke Eden Görüntü: Ailesi, Genç Kızı Balıkla İlişkiye Girmekle Suçladı Irak'ın 1986 Yılındaki Halinden Şaşırtan Kareler Kimsenin Yanına Yaklaşamadığı Kabile, ABD'li Turisti İşkenceyle Öldürdü İngiliz Malı Olduğunu Ayağının Altına Yazdırdı