98 Yıl Sonra İlk Kez! - Son Dakika

98 Yıl Sonra İlk Kez!

31.03.2013 20:59

1
Diyarbakır'da yaklaşık 30 yıl kullanılmadığı için yıkılmaya yüz tutan ve 3 milyon 200 bin dolarlık maliyet ile yeniden onarılarak ibatede açılan Ermeni Surp Gragos Kilisesi'nde bugün Paskalya Bayramı kutlandı.
2
1915 yılında cami minarelerinden yüksek olduğu gerekçesiyle top atışları ile yakılan ve geçen yıl Rusya'dan özel olarak yaptırılıp yerine takılan çan sesi ile kiliseye giren Ermeni cemaati üyeleri, Papaz olmadığı için ayin yapamayınca, bayramı küçük dua okuyarak, renkli yumurtalar ve çörek dağıtarak kutladı.
3
Kilise yönetim kurulu üyesi Kervork Çalış, İstanbul'daki Patrikhaneden Paskalya Bayramı için din adamı istediklerini, ancak bir hafta sonra gönderilebileceği yanıtı aldıkları için kutlamayı bugün küçük bir dua okuyarak gerçekleştirdiklerini söyledi.
4
Kevork Çalış, 'Din adamımız olmadığı için böyle bir kutlama yaptık. Patrikhanemizden izin aldık. Bize 1 haftayı beklemiyorsanız dua okuyun dediler. 1 hafta beklesek Patrikhane papaz gönderecekti. Şu anda İstanbul'da bütün kiliselerde papazlar var, burada yok, Papaz eksikliği var. Kadro tamamlanırsa buraya da atama yapacaklardır. Çan takıldıktan sonra ilk kez Paskalya kutlaması yapılıyor. Geçen yıl yaptık ama çanımız yoktu, ama bu yıl ilk kez çan ile yaptık. Daha güzel oldu.' dedi.
5
6
7
8
9
10
11

Son Dakika 98 Yıl Sonra İlk Kez! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement