ABD'de Akıllı Telefon ve Tabletleri Yasaklayan Yasa Yürürlüğe Girdi - Son Dakika

ABD'de Akıllı Telefon ve Tabletleri Yasaklayan Yasa Yürürlüğe Girdi

26.10.2017 10:17

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kenti, karşıdan karşıya geçerken telefonları ve diğer dijital cihazları yasaklayan dünyanın ilk şehri oldu.

1
Başka ülkelerde de "Akıllı telefon zombileri" adı verilen sorunla başa çıkmak için kullanıcıları gelen trafik konusunda uyaran bir uygulama ve trafik ışıklarıyla beraber renk değiştiren kaldırımlar yapılmıştı.

2
İnsanların dikkatinin dağılması sonucu yaşanabilecek ölüm ve yaralanmaları azaltmayı amaçlayan yasa, geçen Temmuz'da kabul edilmişti ve bugün yürürlüğe girdi.

3
BBC Türkçe'de yer alan habere göre ilk kez kuralı ihlal edenler 15 ila 35 dolar, ihlali tekrarlayanlar ise 99 dolara kadar para cezası alabilecek.

4
Ancak, acil durumlarda yapılan aramalar yasak kapsamında tutulacak.

5
Yasada, "hiçbir yaya mobil elektronik cihazlara bakarken, karşı dan karşıya geçemez" deniyor.

6
ABD'deki Ulusal Güvenlik Konseyi "dikkati dağılmış bir şekilde yürümeyi" iki yıl önce yaralanma riskleri arasına almıştı. Güvenlik Çalışmaları Enstütüsü de aynı yıl yaptığı araştırmada yüzlerce Amerikalı yayanın telefonlarıyla uğraşırken yaralandığını açıklamıştı.

Son Dakika ABD'de Akıllı Telefon ve Tabletleri Yasaklayan Yasa Yürürlüğe Girdi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bebek büyüklüğünde kurbağayı gören köylüler dondu kaldı Bu hastalık milyonda bir görülüyor! Uyuyunca haftalarca gözünü açamıyor Bikinisiyle poz veren Kim Kardashian ayaklarıyla dalga konusu oldu Kalp krizi iki can birden aldı! Önce anne sonra göğsündeki bebeği hayatını kaybetti Ölüm sayılarının rekor kırdığı Hindistan'da milletvekili şifa olsun diye inek idrarı içti
Advertisement