ABD'deki Türk Saldırgan İçin Yüz Kızartıcı İddialar - Son Dakika

ABD'deki Türk Saldırgan İçin Yüz Kızartıcı İddialar

26.09.2016 13:07

ABD Washington'da bir AVM'yi basarak beş kişinin ölümüne neden olan Adanalı saldırgan Arcan Çetin'nin arkadaşları ve komşularının ifadeleri foto galeride. Çocuk yaşlarda ailesiyle birlikte ADB'ye göç eden Adanalı Arcan Çetin'nin okul arkadaşları ve komşuları, Arcan Çetin'nin AVM saldırısı sonrası ifade verdi.

1
ABD'nin Washington eyaletindeki bir AVM'de beş kişiyi öldürdükten sonra yakalanarak gözaltına alınan Arcan Çetin'in komşuları ve okul arkadaşları Amerikan basınına konuştu.

2
ABD polisi, saldırının gerçekleştiği Burlington'a 50 kilometre uzaklıktaki Oak Harbor kasabasında yaşayan 20 yaşındaki Arcan Çetin'in evinde ve aracında arama yaptı.

3
Çetin'in komşularından Amber Cathey (21) ise Adana doğumlu Türk vatandaşı için çok sert ifadeler kullandı. Associated Press'e konuşan Cathey, üç aydır komşu oldukları Çetin'den korktuğu için onu site yönetimine şikayet ettiğini ve bu yüzden yanında şok tabancası taşıdığını söyledi.

4
Cathey ayrıca, kendisine müstehcen bir fotoğraf göndermekle suçladığı Çetin'i Snapchat'te blokladığını öne sürdü.

5
Lisedeki bir diğer sınıf arkadaşı Uhlaine Finnigan (19) da bir dönem aynı sırada oturdukları Çetin ile ilgili yüz kızartıcı iddialarda bulundu.

6
Hem New York Times hem de İngiliz gazetesi Daily Mail'e konuşan Finnigan, Çetin'in kız öğrencileri elle taciz ettiğini öne sürerek, "Kaba, dik başlı ve cinsiyetçiydi" dedi.

7
Finnigan, "Diğer insanlarla iletişime geçme konusunda başarısızdı. Çok arkadaşı yok gibiydi. Katliam yapacak kadar ileri gideceğin sanmazdım ama sorunlu biriydi. Özellikle de kadınlar konusunda" diye konuştu.

8
Saldırının Çetin'in Türkiye'de yetişmiş olmasıyla ilgisi olduğuna inanmadığını söyleyen Finnigan, "Yetiştiği kültürle alakası olduğuna inanmıyorum. Sadece kafası karışık biriydi. Patlamayı bekleyen zaman ayarlı bombaydı. Bu da kadınlara yönelik bir saldırıyla kendini gösterdi" ifadesini kullandı.

9
Çetin ile aynı lisede okuduklarını söyleyen Cathey, "Gerçekten tüyler ürpertici, kaba ve rahatsız ediciydi. Evime giderken otoparkta arabasını gördüğümde, onunla karşılaşmamak için yolumu uzatıyordum" dedi.

10
Beş ayrı "birinci dereceden cinayet" suçlamasıyla yargılanacağı bildirilen Çetin'in bugün mahkemeye çıkacağı açıklandı.

11
Çocuk yaşlardayken ailesiyle birlikte ABD'ye göç eden Çetin, Facebook profilinde Adana doğumlu olduğunu belirtiyor. Çetin'in Oak Harbor Lisesi'ne gittiği ve bir markette çalıştığı öğrenildi. Çetin'in başta Call of Duty olmak üzere şiddet içeren bilgisayar oyunlarına karşı ilgi duyduğu belirtildi.

12
Amerikan haber televizyonu KING 5 News, Çetin'in eski kız arkadaşının geçmişte bu mağazada çalıştığını ancak saldırı anında orada olmadığını öne sürdü. FOX-Q13'ün haberine göre ise Çetin, bir kadının ismini bağırarak ateş açtı.

13
Saldırının en genç kurbanının, geçmişte kansere yakalanan ancak bu hastalığı yenmeyi başaran Sarai Lara (16) olduğu belirtildi.

14
Saldırıda ölenler arasında 64 yaşındaki Belinda Galde ve 95 yaşındaki Beatrice Dotson da bulunuyor.

15
Bir diğer kurban ise mağazada makyajcılık yapan 52 yaşındaki Shayla Martin olduğu bildirildi.

16
İki çocuk babası Chuck Eagan'ın saldırı sırasında koşarak kaçarken düşen eşine yardım etmeye çalışırken vurularak öldürüldüğü bildirildi.

17
Seattle Times gazetesi, Çetin'in geçmişte aile içi şiddet suçlamalarıyla üç kez mahkemeye çıktığını bildirdi. Gazete, bu olaylarda şiddete maruz kaldığı iddia edilen kişinin, Çetin'in ABD'li üvey babası olduğunu belirtti.

18
Seaatle Times, 29 Aralık'ta verilen mahkeme kararı ile Çetin'in ateşli silah taşımasının yasaklandığını bildirdi. Gazete, Çetin'in ayrıca alkollü araç kullanmaktan da gözaltına alındığını duyurdu.

19
Reuters'ın haberine göre, Çetin'in ailesi, saldırının aydınlatılması konusunda polisle işbirliği yapacağını belirtti.

20
Adanalı Çetin'in 2012 yılında Seyhan Baraj Gölü yanında çekilen fotoğrafı

21
22
23
24
25

Son Dakika ABD'deki Türk Saldırgan İçin Yüz Kızartıcı İddialar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement