ABD'li Sanatçı Komşularını Gözetleyip, Fotoğraflarını Çekti - Son Dakika

ABD'li Sanatçı Komşularını Gözetleyip, Fotoğraflarını Çekti

22.02.2016 16:38

1
ABD'de Arne Svenson adlı sanatçı, evinin penceresinden karşı apartman sakinlerinin gözetleyip günlük hayatlarını fotoğrafladı. The Neighbors ismini verdiği fotoğraf çalışmasında çektiği fotoğraflar başını da derde sokmasna neden oldu.

2
Siz güvenli evinizin sınırları içinde rahatça günlük hayatınızı sürdürürken bir komşunuzun gizlice fotoğraflarınızı çektiğini hatta bunları yaşadığınız kentteki bir sanat galerisinde sergilediğini öğrenseniz. Bir de üstüne fotoğrafların çok da azımsanmayacak bir fiyata satışa çıkarıldığını duysanız... New York, Manhattan'daki lüks bir apartmanın sakinlerinin başına gelen tam da bu.

3
60 yaşındaki Svenson, evlerinde temizlik yapan, uyuyan, TV izleyen ya da uyuyakalmış çocuklarını yatağına taşıyan komşularının fotoğraflarını çekti. Sonra da Julie Saul adlı galeride Komşular adı altında sergilemeye başladı.

4
Çektiği fotoğraflarla açılan sergide yer alan kareler 7 bin 500 dolara ulaşan fiyatlardan satışa sunuldu.

5
Ancak apartman sakinleri, 6 milyon dolara kadar bir fiyat ödeyerek sahip oldukları dairelerinde sürdürdükleri özel yaşamlarına tecavüz ettiği iddiasıyla Svenson'ı mahkemeye vermekle tehdit etti.

6
Apartman sakinleri Svenson'ın bu davranışının "özel hayatlarını işgal etmek" olduğunu ileri sürerek çocuklarının güvenliğinden endişe duyduklarını da dile getirdi.

7
Arne Svenson ise komşularının günlük işlerini açık perdelerin önünde yaptıklarnı söyleyerek, bir fotoğraf çekebilmek için saatlerce beklediğini anlattı.

8
Svenson "kötü bir şey yaptığını düşünmediğini de" sözlerine ekledi.

9
Arne Svenson'ın fotoğraflarında gizlice görüntülediği komşularının yüzleri görünmüyor.

10
Lüks apartman sakinleri Svenson'ın yaptıkları karşısında isyan etti.

11
Arne Svenson

12
13
14
15
16
17
18
19
20
Bir diğer ilginç çalışmada ise Amerika'lı Hannah Price isimli fotoğrafçı kendisini taciz eden erkekleri şoke edecek bir yöntem buldu. Price, kendisini taciz eden erkekleri şoke edecek bir yöntem buldu.

21
Price böyle yaparak kontrolü eline aldığını ifade ediyor.

22
Hannah: "Ben hem fotoğraftayım, hem değilim. Fotoğrafı onlara çevirmek, savunmasız bir pozisyonda olmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmelerini sağlıyor. Bu sadece farklı bir dinamik." diyor.

23
İşte fotoğrafçı Hannah Price'ı taciz eden o adamlar..

24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Yine ilginç bir hikayede de para harcamanın global sembolü olarak kabul edilebilecek olan kumarhanelerin şehri Las Vegas'ta, yerin üstünde şaşaalı bir hayat sürülürken, yerin altındaki gizli tünellerde yaşayanların sefaleti gözler önüne seriliyor.

35
Dünyanın bir çok ülkesinde, hatta Türkiye'de de evsizler ve zenginlik uçurumları olduğu bir gerçek. Fakat Las Vegas bu arasında uçurum olan hayatların belki de en çok birbirine yaklaştığı şehir olarak öne çıkıyor.

36
Yüzlerce evsize ev olan bu tünellerde yaşanan hayatlar, hemen üstündeki lüks yaşamla burun buruna. Çünkü zeminin hemen üstünde inanılmaz bir lüks tüketim yaşanırken, santimlerle ölçülebilen mesafede ise tam bir sefalet dikkat çekiyor.

37
İşte o yaşamlardan kareler...

38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65

Son Dakika ABD'li Sanatçı Komşularını Gözetleyip, Fotoğraflarını Çekti - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden