ABD'nin Yasasız Tek Şehri - Son Dakika

ABD'nin Yasasız Tek Şehri

06.01.2015 17:14

1
Kalifornia'da terk edilmiş bir askeri üste yaşayanlar ülkenin 'yasasız' olan tek şehrini kurdu.

2
Aralarında şehir yaşamına ayak uyduramayan işsizlerin, madde bağımlılarının ve göçmenlerin bulunduğu 2000 kişi ABD'nin Kalifornia eyaletinin dışında eski bir askeri üste yaşamını sürdürüyor.

3
Şehrin sakinleri kapitalizmin zorladığı yaşam şekillerinden kaçarak buraya yerleştiklerini söylüyor.

4
Onlara göre burası Amerika'nın kalan son özgür toprağı.

5
2. Dünya Savaşı sırasında askeri üs olarak kullanılan bölgeye zamanında beton dökülmüş.

6
Şehre de bundan esinlenerek "Slab City" (Beton Şehir) ismi verilmiş.

7
Halkın ev yerine karavanda yaşamayı tercih ettiği şehirde kadın nüfusu yok denecek kadar az.

8
Öte yandan yasaların olmadığı bu tuhaf şehir belgesele konu oldu.

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Büyük şehirlerin gürültüsü, trafiği, adli suç oranları her ülkede ciddi problemler yaratmakta. ABD'de ise büyük şehirlerde var olan bu rahatsız edici rakamlar, yeni bir araştırmayla ortadan kaldırıldı.

26
Yapılan bir araştırma Amerika'da en az stresli ya da başka ifadeyle en rahat 10 şehri belirledi.

27
Hemen başta söyleyelim, bu en rahat 10 şehir içinde New York ya da Los Angeles'ın adı geçmiyor. Ancak Amerika'nın en rahat 10 şehri içinde sürpriz olacak kentlerin isimleri de yok değil.

28
Stresin birçok rahatsızlıkların kaynağı olduğu herkesin malumu. Stresten korunmak, daha rahat ve verimli bir hayat sürebilmek için bugünlerde milyonlarca insan uzman yardımı alırken, yaşanılan mekanların insanın zihinsel konforuna katkısı şüphesiz azımsanmayacak kadar önemli.

29
Forbes dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre ABD'de stresten kaçmak isteyenlerin sığınabileceği 5 şehrin başında Minneapolis-St.Paul şehirleri geliyor.

30
'İkiz Şehirler' olarak da anılan bu kentler Amerika'da 40 metropolitan arasında en rahat şehirler olarak listede yer aldı.

31
Araştırma şehir yaşamında strese neden olan altı temel unsur göz önüne alınarak hazırlanırken, en rahat şehir sırlamasında İkiz Şehirlerin peşinde Milwaukee (Wisconsin eyaletinde) kenti geliyor.

32
Üçüncülüğü ise öğrenci ve entelektüellerin kenti olarak bilinen Boston var.

33
'Metropolitan Statistical Areas' adlı kuruluşun hazırladığı 'En az stresli şehir' çalışmasında işsizlik, nüfus yoğunluğu, haftalık toplam çalışma saati, mevcut işlerin niteliği, ev ile iş yeri arasında harcanan zaman ile sağlık hizmetleri ve sağlık sigortası gibi etmenler göz önüne alınarak hazırlanmış.

34
Tüm bu değer ölçütleri ile Amerika'nın en büyük ve gözde 40 şehrinin mukayesesinde Minneapolis-St. Paul birinci olurken bu şehirdeki işsizlik oranının yüzde 7 olduğu ifade ediliyor.

35
Amerika genelinde ortalama işsizlik oranı ise yüzde 9,6 iken İkiz Şehirlerin ortalamadan yüzde 2,6 daha az olduğu görülüyor.

36
İkiz şehirlerde ikamet edenlerin yalnızca yüzde 5'inin sabah trafiğine takıldığı belirlenirken, aynı kent sakinlerinin yüzde 84'ünün sabah sporu yaptığı belirtiyor.

37
Halkın sağlıklı yaşam ve sağlık hizmetlerinden yüksek oranda istifade ettiği de araştırmada vurgulanıyor.

38
En rahat şehirler sıralamasında Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehri ikinci olurken bu kentte çalışma saatlerinin diğerlerine oranla daha az olduğu ifade ediliyor.

39
Şehirdeki insanların yüzde 96'ısının 1 saatten önce evlerinden iş yerlerine ulaştıkları kaydedilirken, haftalık toplam çalışma saatinin de 38,4 saat olduğu belirtiliyor. Bu rakam Amerikan şehirleri içinde haftalık en az toplam çalışma saati olarak dikkat çekiyor.

40
En rahat yaşanılacak şehirler sıralamasında Boston üçüncü geliyor.

41
Boston şehri 5 milyona yaklaşan nüfusu ile en az stresli şehirler sıralamasında 3. olmasıyla dikkat çekerken, işsizliğin yüzde 7, sağlık sigortasında faydalanma oranının çok yüksekliği ve sağlık hizmetlerinin iyi verilmesiyle bu dereceyi elde ettiği belirtiliyor. Boston'da günlük ortalama insanların 8 saat çalıştığı araştırmada belirtilirken, şehir sakinlerinin yüzde 80'e yakınının günlük spor yaptığı kaydediliyor.

42
43
44
45
46
47
48
49

Son Dakika ABD'nin Yasasız Tek Şehri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement