Son Dakika Haberleri: 'Dünyanın yeni baş belası' denmişti, ABD tarafından öldürüldü! İşte elebaşı Bağdadi'ye dair bilinmeyenler

'Dünyanın yeni baş belası' denmişti, ABD tarafından öldürüldü! İşte elebaşı Bağdadi'ye dair bilinmeyenler

15 gün önce

ABD Başkanı Donald Trump'ın attığı tweet sonrası dünyada ve Türkiye'de en çok konuşulan konular arasına giren DEAŞ elebaşı Bağdadi'ye dair bilinmeyenler haberimizde...

1
1971'de Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra kentinde doğdu. Saddam Hüseyin döneminde radikal dincilerle bağlantıya geçti. Bazıları ise El Kaide üyelerinin tutuklu bulunduğu ABD'ye ait Kamp Bukka'da kaldığı dört yıl içerisinde radikalleştiğine inanıyor. Bağdadi, 2010'da, sonraları DEAŞ'a dönüşecek El Kaide'nin Irak'taki lideri olarak ortaya çıktı ve Suriye'de Nusra Cephesi'yle birleşme girişimleri sırasında ön plana geldi.
2
Bağdadi'nin yükselişi, Irak'taki El Kaide'nin liderleri öldürüldükten sonra başladı, örgütün başına geçti. ABD ordusunun 2011 sonunda Irak'tan çekilmesiyle oluşan boşlukla zayıflayan örgüt güçlendi. 2011'de 800 olan militan sayısı, 2012'de 2 bin 500'e, 2013'te ise 10 bine ulaştı.

3
El Kaide lideri Eymen El Zevahiri, Bağdadi'ye bir mektup yazarak, DEAŞ'ın El Nusra Cephesi'ne katılmasını emretti. Bağdadi ise Zevahiri'ye başkaldırdı. Terör örgütü, Suriye'de rejime, Özgür Suriye Ordusu'na ve El Nusra'ya karşı savaştı. Lübnan'da da Şiilere karşı intihar saldırıları düzenledi ve Irak'ta Maliki hükümetine karşı silahlı isyanın başını çekti.
4
Görüşmelerde maske taktığı bilinen Bağdadi, 'Dünyanın yeni baş belası' ve ' Yeni Usame Bin Laden' gibi birçok isimle anıldı.

5
Irak'ta 24 bombalı araç saldırısı ve 8 hapishane baskını organize etti. 21 Temmuz 2013'te Irak'ın en iyi korunan hapishanesi olan Ebu Garib'e yüzlerce militanla saldırdı.
6
ABD'nin 2011 öncesinde hapsettiği, aralarında bomba yapımcılarının da bulunduğu 500 kadar El Kaideci böylece serbest kaldı ve hemen hepsi Bağdadi ile birlikte Suriye'ye aktı.

7
Mezhep savaşına karşı olan Zevahiri'nin başına 25 milyon dolar ödül koyan ABD, Bağdadi'yi yakalatana ise 10 milyon dolar önermişti.

8
ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı basın toplantısıyla terör örgütü elebaşı Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü açıkladı.Haber Yayın Tarihi: 27.10.2019 05:06 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 il açıklandı! Bakın ilk sırada kim var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin