Abdul Sattar Edhi'nin Tuhaf Hikayesi - Son Dakika

Abdul Sattar Edhi'nin Tuhaf Hikayesi

16.09.2014 21:12

1
Fotoğrafta gördüğünüz kişinin adı Abdul Sattar Edhi ve o bir dilenci. Ama onu diğer dilencilerden ayıran bir özelliği var. Edhi, bugün 25 özel hastaneye 1800 ambulansa ve 335 adet yardım merkezine sahip. Gelin Edhi'nin hikayesine birlikte göz atalım.

2
Parasızlıktan ölen annesini ve yaşadığı çaresizliği hiç unutmayan Edhi, kimse bu sıkıntıları yaşamasın diyerek kapı kapı gezip topladığı paralarla yoksullara sağlık dağıtacak hastaneler kurdu. Bugün 85 yaşında olan Edhi hala sokaklara çıkarak dilenmeye devam ediyor.

3
Dilenmeye başladığı ilk günden beri kazandığı paraları kuruşu kuruşuna biriktiren Edhi, 1951 yılında ufak bir dispanser açıyor.

4
Toptancılardan aldığı ilaçları piyasa fiyatının altında ihtiyaç sahiplerine satan ve yoksulların dispanserde ücretsiz sağlık hizmeti almasını sağlayan Edhi, toplumun güvenini kazandıkça, hayırseverler ona daha yüklü bağışlarda bulunmaya başlıyor.

5
Yaptıkları kısa bir zaman içinde kulaktan kulağa yayılınca onu sokakta dilenirken görenler, amacını bildikleri için sadakaların miktarını arttırmaya başlıyor, bağış yapmak isteyen hayırseverler onun dilendiği sokağı daha sık ziyaret ediyor.

6
6 Aralık 2010 yılında çekilen bu fotoğraf Edhi'nin Karaçi'deki yetim yurdundan. Pakistan'da evlilik dışı dünyaya gelen çocuklara karşı katı bir tutum içinde bulunan insanlar bu çocukları ya öldürüyor yada terk ediyor. Edhi yaşanan bu korkunç olayları sonlandırmak için açtığı yetimhanelerle çocuklara yardım etmeye çalışıyor.

7
Edhi, neden "İyilik meleği" olarak adlandırıldığını şöyle anlatıyor: "Yoksul bir adam olduğum doğru, ancak paraya benden çok daha fazla ihtiyacı olan insanlar var. Bu nedenle kazandığım paraları onlara vermekte bir an olsun tereddüt etmedim."dedi. Aslında bir Müslüman olan Edhi, yardım merkezlerinde bütün din ve inançtan insanlara hizmet ediyor. Din, kast ve inanç ne olursa olsun temel insan haklarının korunmasından yana olduğunu vurgulayan Edhi "Dünyadaki bütün dinlerin temeli insandır." diyor.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Son Dakika Abdul Sattar Edhi'nin Tuhaf Hikayesi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement