Abdullah Gül'ün Hiç Bilinmeyen Fotoğrafları Yayınlandı - Son Dakika

Abdullah Gül'ün Hiç Bilinmeyen Fotoğrafları Yayınlandı

02.11.2014 12:46

1
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde Foto-Film Şube Müdürü olarak görev yapan Mehmet Demirci, kendi çektiği ve bugüne kadar yayınlanmamış Gül'e ait fotoğraflarından oluşan bir kitap hazırladı. Demirci, 'A Protokol' adını verdiği kitabını Gül'e doğum günü olan 29 Ekim'de hediye etti.

2
Çankaya Köşkü'nde yapılan tablolardan biri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Güle ait. Gül'ün tablosunu Azeri ressam Cevat Süleymanpur yaptı. Demirci, tablonun ilk eskizleri yapılırken bu kareyi çekti.

3
Kasım 2013, İskoçya. Toplantıların ardından Gül biraz yürümek istemişti. Cumhurbaşkanı, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Edinburg sokaklarında bir saat gezdi. Tanınmamanın rahatlığıyla ışıkta bekleyip, insanların arasında olmanın tadını çıkarsa da önünü kesen Türk öğrencilerle tek tek sohbet etti.

4
Cumhurbaşkanlığı görevinin son gününde çekilen bu samimi kare duygusal bir anı barındırıyor. Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni öncesi makam odası. Babasının kravatını küçük oğlu Mehmet Emre Gül bir kaç kez yeniden bağlayıp düzeltiyor. Bu anları da Cumhurbaşkanı'nın büyük oğlu Ahmet Münir cep telefonu ile görüntülüyor.

5
Brunei Sultanı Hasan El-Bulkiye Muiziddin Va'dulah'a, Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'daTopkapı Sarayı'nı gezdirdi. Brunei Sultanı'nı bekleyen Gül, Sultan Abdülmecid'in tablosu önünde oturup sarayı incelerken, yanından bir an bile ayrılmayan Demirci deklanşöre bastı.

6
Gül'ün görev süresi henüz bitmiş. Geçen Kurban Bayramı'nda 12'nci Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gül'ün Tarabya'daki konutunu ziyaret ediyor. Gül, Erdoğan'a Köşk'ün bahçesini gezdirirken iki eski dost sohbet ediyor.

7
Gürcistan Devlet Başkanı Margvelaşvili, Aliyev ve Gül'ü Tiflis'teki başkanlık sarayında ağırlıyor.

8
Gül çifti şehit ailelerini Çankaya'da sık sık ağırladı. Bir şehit annesi, Köşk'te gözyaşlarını tutamadı.

9
Makam odasının hemen yanındaki dinlenme odası. Yoğun günün mönüsünde domates çorbası var.

10
Gül'ün aracının da yer aldığı konvoy, 2012 Kış Tatbikatı'nın yapıldığı alana doğru ilerliyor.

11
Çankaya'da Cumhurbaşkanlığı Foto Film Şube Müdürü olarak görev yapan Demirci, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü en yakınında fotoğraflamayı sürdürüyor. Çalıştığı birçok yayında özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki birçok önemli olayı takip eden Demirci, Guantanamo Hapishanesi'ne giren ender gazetecilerden.

12
Mehmet Demirci şöyle anlatıyor; ''Sayısız önemli kararın alındığı makam odasında birçok önemli sohbete tanık olsam da iş konsantrasyonu beni tamamen sağır kılıyordu.''

13
Mehmet Demirci kitabına şu notları da düşüyor; "İyi bir fotoğraf çıkarmak için uğraşırken kimi zaman yaver ya da özel kalem müdürü, 'Hâlâ istediğini çekemedin mi?' diye odadan çıkmamı ister, bense çoğu zaman söylenenleri duymadığım için çalışmaya devam ederdim."

14
15
16
17
18
19
20
21

YORUMLAR
500

Son Dakika Abdullah Gül'ün Hiç Bilinmeyen Fotoğrafları Yayınlandı - Son Dakika


Advertisement