Abdullah Oğuz'un 'Kadın'ları - Son Dakika

Abdullah Oğuz'un 'Kadın'ları

04.03.2009 09:30

1
Ünlü yönetmen Abdullah Oğuz, Tempo dergisinin Mart sayısı için objektifin arkasına geçti. “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle, altı kadının “film karesi tadında” fotoğraflarını çekti ve kadınlar adına erkeklere seslendi: “Kalbinizle düşünün!”

2
Dolunay Soysert (Oyuncu)

Dolunay Soysert, kadın olduğunu en çok sahnedeyken, işini yaparken hissettiğini söylüyor: “Sahnede işimi yaparken kendimi gerçekten kadın hissediyorum. Sadece kendime dair ‘kadını' değil, farklı karakterleri canlandırıyorum. O yüzden sahnenin üzeri, o duyguyu en çok hissettiğim yer. Marjinal ve kadınlıktan uzak görüntü bana göre değil. Kırmızı, kadını çağrıştıran bir renk. Buradaki, kırmızı rujuyla, hatlarını belirleyen kostümüyle, uzun saçlarıyla tam bir kadın...”

3
Dilek Çelik (Model)

Mesleği mankenlik. Dünyanın en acımasız endüstrilerinden birinin sivri dişlerini saklamak onun işi... Tayland'da altı yaşında bir çocuğun günde 14 saat çalışarak ortaya çıkardığı bir ayakkabıyı, podyumda bir arzu nesnesine dönüştürmekte ne kadar başarılı olduğu belirliyor kariyerini... Abdullah Oğuz, vahşice harcanan paranın, ilkelce tüketilen dünyanın, popüler kültürün makyajıyla gizlenmiş silahların hedefindeki kadını görüntüledi. Korunaksız, çıplak...

4
Ebru Akel (Oyuncu)

Kadın dendiğinde Ebru Akel'in aklına ilk gelen karakter Carmen..: “Her zaman güçlü ve özgür, Georges Bizet'nin ateşli ve hırslı çingenesi Carmen... Cesur, kalbinin sesini dinleyip tüm gerçek duygularıyla ayakta duran ve savaşan bir kadın. Hayatla mücadelesi aslında sadece yanılsamalardan uzak, kendisiyle mücadelesidir. Canlandırma şansına sahip olduğum, Carmen gibi güçlü karakterlere, bu yüzden hayran oluyorum. Onlar, her zaman en gerçektir, en kadındır.”

5
Gülsüm Tatar (Boksör)

“Hayatta bana kendimi en kadınsı hissettiren şey, mesleğim olan boks sporunu, sadece erkeklerin değil, kadınların da yapabildiğini bilmek. Ve aldığım başarılarla bunu göstermek” diyor Gülsüm Tatar...

6
Demet Evgar: “Kadın olmak üzerine en çok düşündüğüm, irdelediğim, hissettiğim bir yıldı. Sebebi içinde yer aldığım ‘Güneşi Gördüm' ve ‘1 Kadın 1 Erkek' projeleri. Altı çocuğuyla Doğu'da çok zor koşullarda yaşayan küçücük yaşında anne olmuş Havar ve bütün kadınların iç dünyalarını, erkeklere bakış açılarını ve ilişkilerini ortaya koyan modern dünya kadını Zeynep... ıkisinde de üretkenliği, vericiliği, sonsuz şefkati ve korumayı görebilirsiniz. ”
7
Dr. Pınar Yalınay Dikmen (Nörolog)

Abdullah Oğuz, kadınların yalnızca aklın soğuk yönüne giden değil, kalbin sıcak çarpıntısına kapılmayı göze alan bir erkeğe duydukları özlemi Pınar Yalınay Dikmen için tasarladığı mizansende yansıttı. “Kadın olmanın binbir türlü hali var. ‘En kadın hangisi?' diye sormayın bana” diyor Yalınay. “Hepimizin içinde bir anne, bir eş, bir sevgili, bir katil ve bir mazlum var. Bu kadar renkliyiz, bu kadar kadınız.”

YORUMLAR
500

Son Dakika Abdullah Oğuz'un 'Kadın'ları - Son Dakika


Advertisement