Son Dakika Haberleri: Acı, Gözyaşı ve Pirinç...

Acı, Gözyaşı ve Pirinç...

10 yıl önce

1
Çin, Hindistan, Tayland gibi ülkelerin temel üretim ve tüketim gıdası olan pirinç aslında pek çok acının da bir diğer adı. Çünkü pirincin ekildiği bataklıklarda milyonlarca insan karın tokluğuna çalışıyor ve pek çok hastalığa yakalanıyor.
2
WEIL HASTALIĞI

Çeltik tarlalarında çalışan işçilerin yakalandığı hastalıklardan bir tanesinin adı Weil Hastalığı. Daha çok fare gibi kemirgenlerde bulunan bir virüsle insanlara bulaştığı bilinen Weil Hastalığı'nın sarılığa, böbrek ve karaciğer yetmezliğine yol açtığı, erken tanı ve tedavi olmadığı takdirde ölüme neden olabildiği biliniyor. Toprağı kirleten hayvanların pisliği ile temas eden işçilerde de bu hastalık yaygın olarak görülüyor.

3
Bu hastalık Türkiye'de de bir dönem çok sayıda çeltik işçisini etkiledi. 1954 senesinde Adana, Hatay, Maraş yöresinde çeltik tarlalarında ça1ışan 700 tarım işçisinin serum örneklerinden, 91'inde bu hastalığa rastlandı.
4
SITMA Su birikintileriyle üretimi yapılan çeltik tarımı, sivrisinekler için de uygun alanlar olduğu için çok sayıda kişi sıtma hastalığına yakalanıyor ve bazıları yaşamını yitiriyor.
5
6
Çeltik tarlalarında yitip giden hayatlar sadece yetişkinlerinki değil aynı zamanda çocukların da yaşamı. Çocuklar küçük yaştan itibaren bu tarlalarda köle gibi çalıştırılmaya başlanıyor.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NAM-I DİĞER 'ÖLÜM TARLALARI'

Pirinç tarlalarında yaşanan trajediler ve dramlar filmlere de konu oldu. Ölüm Tarlaları isimli film, Kamboçya'da Pol Pot yönetiminin 4 milyon kişiyi katlettikten sonra geride kalanları pirinç tarlalarına sürerek köle gibi sadece karın tokluğuna çalıştırmasını anlatır.

31
Olaylar 1975-79 yılları arasında Kamboçya'da geçmektedir. Maoculuk ile Komünizmi kaynaştırarak bir köylü rejimi ortaya çıkarma iddiasındaki Pol Pot adlı gerilla lideri kendisine bağlı Kızıl Kmerler adlı birliklerle yönetimi ele geçirir. Yönetime hakim olduktan sonra ise ülkede akıl almaz bir insan kıyımı başlar. "Sıfır Yılı" adını verdiği büyük bir operasyonla sistem düşmanı ilan edilen insanlar acımasızca katledilmeye başlanır.
32
33
Bunca hastalığa sebep olan, açlığın simgelerinden biri haline gelen, fakir insanların bir avuç karşılığında çalıştığı ve milyonlar için bataklıktaki ömür törpüsü anlamına gelen pirinç tarlaları, böylesi enteresan tarzda ekilerek, tüm acının, yoksulluğun üzerini şaşalı bir cila ile örtüyor izlenimi veriyor.
34
35
36
37Haber Yayın Tarihi: 18.05.2010 07:44 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu, evi kirleten kızını kalorifer peteğine bağlayarak cezalandırdı! Görüntüler sosyal medyada tepki çekti İşte altın zengini ülkeler! Türkiye bakın kaçıncı sırada Uzmanlardan zehirli tatula uyarısı! Şifalı diyenlere kanmayın, karaciğer yetmezliğine sebep oluyor Usta oyuncu Yıldız Kenter'in gerçek adını duyan şaşıp kalıyor! İşte Yıldız Kenter'in başarılarla bezeli yaşamı Hem sporcu hem taraftar! Güzel model cesur pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor