Adana'da salça hazırlama telaşı başladı! Evlerin çatıları kırmızıya boyandı - Son Dakika

Adana'da salça hazırlama telaşı başladı! Evlerin çatıları kırmızıya boyandı

10.08.2020 11:03

Adana'da kırmızı biberlerin hasat edilmesiyle birlikte vatandaşların salça hazırlama telaşı da başladı. Biberlerini makinede çektiren vatandaşlar, güneşte suyunu alması için damlara sermeye başladı. Kentteki müstakil evler ile apartmanların damları da serilen biber salçaları ile yavaş yavaş kırmızıya boyandı. Salçaların çatılara serilmesi sonucu renkli kareler ortaya çıktı.

1
Adana'da kırmızı biberlerin hasat edilmesiyle birlikte vatandaşlar salça telaşına başladı. Biberlerini makinede çektiren vatandaşlar, güneşte suyunu alması için damlara sermeye başladı.
2
Hazır salçalara güvenmeyip ev ekonomisine de katkı sunmak isteyen vatandaşlar, Karaisalı ve Karataş ilçesinin meşhur salçalık biberinin hasat edilmesiyle birlikte kent merkezindeki biber satıcılarına akın etti.

3
Satıcılardan çuvallarla salçalık biber satın alan vatandaşların kimi türlü zahmetlerle biberleri eliyle temizlerken kimiyse biber çekim merkezlerinde elini değdirmeden temizleyip çektiriyor.
4
Biberlerini çektiren vatandaşlar son olarak ise suyunu çekmesi için damlara seriyor.
5
Kent genelinde bazı apartmanların ve müstakil evlerin damlarına serilen çekilmiş salçalık biberler, damları kırmızıya boyarken havadan ilgi çekici görüntüler de oluştu.
6
Karaisalı Biberciler ve Zeytinciler Derneği Başkanı Murat Kılıç, yaptığı açıklamada, salçalık biber fiyatlarının geçen seneye göre düşük seyrettiğini belirterek, "10 günden bu yana salça yapımları başladı. Önce Karataş biberleri satılıyorken şimdi Karaisalı biberlerimiz de hasat edilmeye başlandı. Korona virüs bizim fiyatlarımıza da yansıdı. Müşteri de bulamıyoruz. Pazarda müşteri yok. Biber fiyatları geçen günlerde 2 lirayken bugün 1 lira 80 kuruşa kadar geriledi. Kapya biber ise 1 lira 50 kuruşa kadar düştü" dedi.
7
"Fiyatların 2 buçuk lira olması bekleniyor"
Fiyatların 2 buçuk lira olması bekleniyor
Fiyatların 2 lira 50 kuruş olmasını beklediklerini kaydeden Kılıç, "Biberler tarlada erken kızardı. Erken kızarınca da hasat edildi ve pazara geldi. Yoksa dalında çürüyecekti. Geçen sene 3 liraya sattığımız biberi bu sene 2 liraya, yeri geliyor 1 lira 70 kuruşa satmak zorunda kalıyoruz. Ektiğimiz masrafı kurtaramıyoruz. Fiyatların 2 buçuk lirayı bulmasını bekliyoruz yoksa zarar edeceğiz" ifadelerini kullandı.
8
9
10
11

Son Dakika Adana'da salça hazırlama telaşı başladı! Evlerin çatıları kırmızıya boyandı - Son Dakika


YORUMLAR (12)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement