Adayı, Korkunç Oyuncak Bebekler İstila Etti - Son Dakika

Adayı, Korkunç Oyuncak Bebekler İstila Etti

5 yıl önce

1
Meksika'da pek çok turistin dikkatini çeken, oyuncak bebeklerle dolu bir ada burası. Bir sürü bebeğin ağaçlardan sarktığı bu korkunç adanın, hem çok trajik hem de duygusal bir hikayesi var.

2
Isla de las Munecas, yani Oyuncak Bebek Adası, Meksika'nın Mexico City şehrinde Xochimilco kanallarının arasındaki kasabada bulunuyor.

3
Oyuncak Bebek Adası'na yerel halk “chinampa” diyor. Yani “yapay ada”. İspanyolların işgalinden önce, yaklaşık 1000 yıl önce, yörede yaşayan halk tarafından yapılmış. Yapılma sebebinin, daha verimli tarım yapmak olduğu söyleniyor.

4
1000 yıllık tarihi olan bu yapay ada, bir zamanlar Julian Santana Barrera adında bir çiftçiye aitti. La Asunción adlı mahallede oturan, yerel halka mensup olan bu adam, adadaki hemen hemen her oyuncağı elleriyle aldı ve astı.

5
Bunu neden yaptığı sorusunun ardında ise gayet iyi niyetli, hatta duygusal bir hikaye var. Hikayeye göre Julian civardaki bir kanalda boğulmuş bir kız çocuğu buldu. Julian üçük kızın ruhunun ona musallat olduğunu söyleyerek, ruhu yatıştırmak için oyuncak bebek toplamaya ve adanın çeşitli yerlerine asmaya başladı.

6
Bazı bebekleri satın alan Julian, bazılarını da çöpten çıkardı. Sonra da tüm bebekleri adanın çeşitli yerlerine astı.

7
Bazı bebekleri satın alan Julian, bazılarını da çöpten çıkardı. Sonra da tüm bebekleri adanın çeşitli yerlerine astı.

8
Bebekleri temizlemedi ya da onları tamir etmedi. Aynen bulduğu şekilde astı. Bu yüzden bazı bebeklerin gözleri ya da bazı uzuvları yok.

9
Adaya iyi bir durumda gelen oyuncak bebekler, yıllar geçtikçe hava koşulları yüzünden çürümeye başladı.

10
En korkunç oyuncak bebeklerden bazıları ölü çocuklar gibi duruyor.

11
Giydirilsin, süslensin, küçük kızların en iyi arkadaşı olsun diye üretilen oyuncak bebekler yüzünden bu küçük ada dünyanın en korkunç yerlerinden birine dönüşmüş. Asıl ilginç olan ise, her yıl binlerce turistin buraya akın etmesi.

12
50 yıldan fazla bir süredir bebek toplayan Julian, adayı 1500 korkunç oyuncakla “süslemiş” durumda.

13
Bazı insanlar oyuncak bebeklerin kafalarını hareket ettirdiğini, onlara baktığını ve fısıldadıklarını söylüyor.

14
Tüyler ürperten bu ada, 90'lı yılların başında keşfedildi. İlçe konseyi adanın temizlenmesi konusunda karar almıştı. Chinampa'nın terk edilmiş vaziyette olduğu düşünülüyordu. Bu yüzden Julian'ın kulübesini ve çevresindeki korkunç bebekleri bulmak, işçiler için bir sürpriz oldu.

15
Çoğu bebek ağaçlardan sarkıyor ama bazılar da duvara çivilenmiş halde.

16
Julian'ın ilk aldığı bebek hala adada bulunuyor. Kamışlardan yapılmış bir şapkası olan oyuncak bebek, duvara yerleştirilmiş vaziyette.

17
Julian başlarda yalnızca aile üyelerinin kendisini ziyaret etmesine izin veriyordu. Ancak yıllar içinde bebekleri görmek için pek çok kişi adaya gelmek istedi ve Julian da onları geri çeviremedi.

18
Julian 2011'de vefat etti. Tam olarak hangi sebepten öldüğü ise bilinmiyor. Muhtemelen bir kalp rahatsızlığı geçirdiği söyleniyor. Fakat kaderin garip bir cilvesi sonucu, Julian'ın bedeni küçük kızın cesedini bulduğu yerde idi.

19
Julian'ın ölümünden sonra adaya gelen turistler de yanlarında bebekler getirdi ve şu anda adada tam olarak kaç tane bebek bulunduğu bilinmiyor.

20
Ölümünden sonra Julian'ın kuzeni Anastasio burada yaşamaya ve bir turistik mekan olarak işletmeye başladı. Adayı ziyaret etmek isteyen turistler gondollara binip adaya geliyor, sonra da geleneksel mariachi müzikleri eşliğinde adayı geziyorlar.

21
Adayı ziyaret eden turistlere bir de uyarı yapılıyor: Ne kadar cesur olduğunuzu düşünürseniz düşünün, sakın bu adayı gece vakti ziyaret etmeyin!

22
23
24
25


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Karantinada canı sıkılan Bella, çamaşırsız giydiği ceketi ile yürek hoplattı Böbrek nakli yaptırdığı hastaneyi unutmadı! Selena Gomez'den yüklü korona bağışı Koronavirüse karşı alınan birbirinden ilginç önlemler, 'bu kadar da olmaz' dedirtti Mucizevi ürünlerle evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler, ellerinizi ipek gibi yapacak Aslıhan Doğan Turan, giyinme odasını gösterdi! Servet değerindeki çanta ve ayakkabıları dikkat çekti