Son Dakika Haberleri: Afganistan'ın Uyuşturucu Bağımlısı Kenti: Herat

Afganistan'ın Uyuşturucu Bağımlısı Kenti: Herat

7 yıl önce

Yapılan araştırmalara göre Afganistan'da uyuşturucu kullanan insanların sayısı 1.6 milyona dayandı.

1
Yapılan araştırmalara göre Afganistan'da uyuşturucu kullanan insanların sayısının 1.6 milyona dayandı. Bu sayı nüfusun %5.3'lük bir kısmına denk gelmektedir. Bu oran dünyanın en yüksek uyuşturucu kullanım oranı. İşte Herat şehrinden uyuşturucu manzaraları.
2
Herat şehrinde yüzlerce bağımlı sokaklarda yaşıyor.
3
Afyon üretiminde dünya lideri olan Afganistan artık en bağımlı toplum olma konusunda da dünya lideri. Afganistan'da en fazla tüketilen uyuşturucu maddeleri, ''Metamfetamin ve Eroin''

4
45 yaşındaki Adam Khan taşlardan yaptığı mağara benzeri evinde yaşıyor. Bağımlılığı yüzünden eşini ve 7 çocuğunu terketti.
5
Herat'ta bulunan klinikte 50 bağımlı misafir ediliyor. bağımlılar, 25 günlük terapi sonrasında tekrar sokaklara dönüyor.
6
2009 yılında hizmete açılan 'Shahamat' Sağlık ve Rehabilitasyon Organizasyonu' sadece kadın ve çocuklara hizmet vermektedir.

Fotoğrafta görmüş olduğunuz çocuğun adı Wakil Ahmad ve sadece 10 yaşında. Ailesiyle birlikte 2 yıldır afyon içiyordu. 45 günlük rehabilitasyon süreci boyunca ağır depresyonlar yaşadı.

7
Klinik çalışanlarının söylediklerine göre burada bulunan insanların %80'i rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlıyor.
8
Rehabilitasyonun bir parçası olarak dans ve müzik kullanılıyor.
9
Shamamat kliniğinde rehabilitasyon gören çocukların öğlen yemeği.
10
İran'dan sınırdışı edilenlerin ilk durağı ''Islam Qala'' oluyor. Bu erkeklerin çoğu bu alışkanlığı İran'da edindiklerini söylüyor.
11
30 yaşındaki Mohammad Haneef İran'da 4 yıl laborant olarak çalıştıktan sonra sınırdışı edildi. Metamfetamin bağımlısı olan Mohammad utandığı için ailesinin yanına dönemediğini söyledi.
12
Uyuşturucu bağımlısı kişi Herat'ta bir sokak altında drenaj kanalında yaşıyor.
13
Uzun yıllardır devam eden savaş ve yolsuzluk dolayısıyla ülke uyuşturucuyla mücadele için sadece 4 milyon dolar ayırabiliyor. Dolayısıyla ölümler kaçınılmaz oluyor.
14
Metamfetamin bağımlısı adam ve yaşadığı harabe.
15
Uyuşturucuyla mücadele kapsamında bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Herat'ta yaklaşık 70.000 bağımlı var. Daha korkutucu olan ise 100.000 kişinin de bağımlı olma tehdidiyle karşı karşıya olması.

52 yaşındaki Ghulam Sakhi, metamfetamin kullandıktan hemen sonra çekilmiş fotoğrafı.

16
"Bu ülkemiz için bir tsunami," demecini veren Dr. Ahmed Fawad Osmani, uyuşturucu üretiminin ülkemize getirdiği tek şey bir milyon bağımlı dedi. Bir naylonun altında afyon kullanan iki kişiyi görüyorsunuz.
17
18
19Haber Yayın Tarihi: 13.11.2013 04:46 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Yasak Elma'nın yıldızı Tuvana Türkay'ın annesine bakın! O da estetik güzeli çıktı 124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı! Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'sini hiç böyle görmediniz! Cesur pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Ayasofya'da çırılçıplak poz vermişti! Tepki çeken model hakkında flaş gelişme Yıldız futbolcu, İspanyol güzelin peşine düştü! Her şeyi Instagram ele verdi