Afrika ve Rusya Haritadan Silinirse - Son Dakika

Afrika ve Rusya Haritadan Silinirse

11.10.2013 22:06

Oxford Internet Instute'ün hazırladığı ‘online nüfus' haritası, alışılagelmişin dışında bir dünya manzarası ortaya çıkardı.

1
Oxford Internet Instute'ün hazırladığı ''online nüfus'' haritası, alışılagelmişin dışında bir dünya manzarası sunuyor.
2
Bir dünya haritası açtığınızda Afrika kıtasının neredeyse yok olduğunu, Rusya ve Kanada'nın yüzölçümlerinin küçüldüğünü düşününün.
3
Dünya Bankası'nın 2011 internet kullanıcı ve nüfus verilerinden yararlanılarak hazırlanan haritada, ülkelerin çevresini kaplayan heksagon şekiller bir ülkedeki internet kullacılarının saysını gösteriyor. Ne kadar internet kullanıcısı varsa, ülkenin kapladığı alan da büyüyor. Bu nedenle Afrika kıtasının neredeyse haritada yer almadığı görülüyor.
4
Rusya ve Kanada'nın kuzeyinin de yok olduğu görülürken; Türkiye, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ise küçük bir alanda sıkışmış durumda.
5
Haritadaki renkler ise internet kullanım yoğunluğunu gösteriyor. Haritadaki renk kırmızıysa kullanım yoğunluğu yüzde 80'i bulurken, renk açıldıkça yoğunluk yüzde 20'lere kadar düşüyor.
6
Örneğin Çin, yarım milyar internet kullanıcısıyla bu haritada olduğundan daha büyük gibi gözükse de internete uygulanan sansür nedeniyle, kullanım yoğunluğu yüzde 20-40 arası değişiyor.
7
Almanya, Kanada, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkeleri haritada küçük bir alan kaplasa da kırmızı renk, yüzde 80'e varan kullanım yoğunluğunu gösteriyor. Araştırmacılar, internet nüfusunun yüzde 42'sinin Asya'dan geldiğini; Çin, Hindistan ve Japonya'daki online kullanıcı toplamının tüm Avrupa'dan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Son Dakika Afrika ve Rusya Haritadan Silinirse - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Utancından dışarıya çıkamaz oldu! Meğer sebebi en sevdiği yiyecekmiş 18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü