Ağaç Gökdelen - Son Dakika

Ağaç Gökdelen

21.06.2013 09:53

Dünyanın en büyük ağaç gökdeleni için İsviçre'de çalışmalar başlatıldı.

1
İsveç'in Stockholm kentinde çevreye daha fazla duyarlı, beton ve çelik konstrüksiyonun kullanılmadığı 34 katlı ahşap gökdelen yapılacak.
2
İngiliz Daily Mail Gazetesi'nin haberine göre İsveç'te mimar C.F. Møller ve mimar Dinell Johansson'ın özel bir tasarımı olan ahşap gökdeleninin yapımına çok yakında başlanacak.
3
Ağaç gökdeleninin bir diğer özelliği ise yangına riskine karşı özel bir tasarım kullanılması. Böylece yangınlar büyük sorun teşkil etmeyecek.
4
Korbondioksit emisyonu daha fazla olan bu ahşap gökdelenin her tarafında ağaçlar olacak.
5
Binanın bir diğer özelliği ise cam verandalar sayesinde enerji ihtiyacını güneş sayesinde elde etmesi.
6
Her dairede bulunan Güneş panelleri sayesinde bir çok enerji ihtiyacı güneş enerjisiyle karşılanacak.
7
Mimarların bir diğer iddiası da ahşabın betona ve çelik konstrüksiyona göre daha hafif ve daha dayanıklı olması.
8
Göz alıcı tasarımı, ahşap sütunları, tüm yapının cam çerçeve içerisinde görülebilmesi, bina daha yapılmadan bir çok insanın ilgisini çekmeye başladı.
9
İsveç'te yapılacak bu ağaç bina ilk değil. Ülkede zaten bu tür ahşap ve çevreye duyarlı binalar yapılıyor. Ama bu bina kesinlikle diğerlerinden daha büyük olacak.
10
11

Son Dakika Ağaç Gökdelen - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı Türkiye Güzeli yayını terk etti! Fahrettin Koca sorusuna verdiği yanıtla pes dedirtti