Bu halini kimse bilmiyordu, Ahmet Kaya'nın gençlik fotoğrafı ortaya çıktı - Son Dakika

Bu halini kimse bilmiyordu, Ahmet Kaya'nın gençlik fotoğrafı ortaya çıktı

28.04.2021 12:07

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında Fransa'nın Paris şehrinde Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Kaya'nın gençlik fotoğrafı sosyal medyada çok konuşulur oldu.

1
Çok sevdiği ülkesinden uzaklarda, Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden merhum sanatçı Ahmet Kaya'nın gençlik yıllarına ait fotoğrafları sosyal medyada ortaya çıktı.

2
Ahmet Kaya Kimdir?
Ahmet Kaya Kimdir?
Ahmet Kaya, 1957 yılında Malatya'da dünyaya geldi. Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi birçok şairin şiirlerini besteledi ve hayatı boyunca toplam 22 albüm yayınladı.

3
Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000'de hayata veda etti. Ölümünün ardından Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

4
1984 yılında başladığı Müzik hayatında "Acılara Tutunmak", "Şafak Türküsü", "An Gelir" ve "Yorgun Demokrat" isimli albümlerini yayımladı. İlk iki albümüyle başarı elde edemeyen sanatçı, "Şafak Türküsü" isimli albümüyle satış rekorları kırdı. Aynı albümdeki ''Penceresiz Kaldım Anne'' şarkısıyla milyonların gönlüne taht kurdu.
5
1987 yılında "Başkaldırıyorum", "İyimser Bir Gül", "Sevgi Duvarı" ve "Başım Belada" albümlerini piyasaya sürdü. Daha sonra "Dokunma Yanarsın" isimli kaydını yayımladı. Doksanlı yıllarda Raks şirketine geçen sanatçı, bu plak şirketinden de sırasıyla "Şarkılarım Dağlara", "Beni Bul", "Dosta Düşmana Karşı" ve "Yakamoz" albümlerini yayımladı.
6
1980'lerde "Penceresiz kaldım anne '' şarkısıyla yakaladığı başarısından sonra "Ağladıkça" isimli türkü de yükselişine katkıda bulundu.
7
Magazin Gazetecileri Derneği'nin 1999 yılında düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 10.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açılan Ahmet Kaya, aynı yıl Türkiye'den ayrıldı. Yargılandığı davalarda 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

8
16 Kasım 2000 yılında Fransa'daki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Ahmet Kaya, 30.000'den fazla kişinin katıldığı törenle Paris'in Père Lachaise Mezarlığına defnedildi.
9
10
11

YORUMLAR (24)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Bu halini kimse bilmiyordu, Ahmet Kaya'nın gençlik fotoğrafı ortaya çıktı - Son Dakika


Advertisement