Ahmet Kaya'nın Hayat Hikayesi - Son Dakika

Ahmet Kaya'nın Hayat Hikayesi

7 yıl önce

1
Ahmet Kaya 16 Kasım 2000 yılında Paris'te hayata gözlerini yuman sanatçının bugün doğumgünü. İşte Ahmet Kaya'nın hayatı.

2
Sanatçı, 28 Ekim 1957'de Malatya'da dünyaya geldi. İşçi bir babası olan Kaya, ailenin beş çocuğundan en küçüğüydü.
3
24 Temmuz İşçi Bayramı'nda daha 9 yaşındayken sahneye çıktı, babasının işçi arkadaşlarına konser verdi ve bu onun için unutulmaz bir anı oldu.

4
Müziği öylesine ilgili duyuyordu ki, okurken bir yanda da kasetçide çalışıyordu. 15 yaşındayken maddi sıkıntılar dolayısıyla aile Malatya'dan İstanbul'a taşınmışlardır. Geçim derdi yüzünden 15 yaşında okulu bırakıp iş hayatına atılmıştır Ahmet Kaya. İşportacılık, esnaf çıraklığı gibi işler yaptı.

5
16 yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı. Hapisten çıkınca birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katıldı.

6
Ahmet Kaya 1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı. Bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu.

7
Ahmet Kaya, askerden döndüğünde iş bulamadı ve geçim sıkıntısı çekti. Bu sırada eşi Emine Kaya kendisinden boşanmıştı.

8
Uzun uğraşlar ve fedakarlıklar sonucu “Ağlama Bebeğim” isimli ilk albümünü çıkarttı. Çıkarttığında toplatıldı; ancak daha sonra sansürü kaldırıldı. 1985 yılına gelindiğinde Değişim Stüdyosu ile anlaştı ve albümlerini orada yayınladı.

9
Stüdyonun sahibi, o sıralarda Metris Askeri Cezaevi'nde olan Selda Bağcan'ın kardeşi Sezer Bağcan'dı. Cezaevinde tanıştığı 12 Eylül Darbesi mağduru, Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya'nın tanışmasına aracılık etti. Albüm yayımlandıktan Ahmet Kaya ve Gülten Hayaloğlu evlendi.

10
Ahmet Kaya, 1987'de kızı Melis'in dünyaya gelmesi ile ikinci kez baba oldu.

11
90'larda şarkıları ile büyük kitlelere ulaşan Ahmet Kaya'nın başı dertten kurtulmadı. Şarkı sözleri yüzünden, mahkeme koridorları hayatının ve şarkılarının bir parçası oldu.

12
16 Kasım 2000 yılında Paris'te geçirdiği kalp krizinin ardından eşinin yanında hayata gözlerini yumdu. 43 yıllık hayatından geriye, hafızalara kazınan 18 albüm ve 200'e yakın şarkı kaldı.
13
28 Ekim 1957'de doğan Kaya, yaşasaydı bugün 57'nci yaş gününü kutluyor olacaktı.

14

Haber Yayın Tarihi: 28.10.2013 03:08 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Boşanma aşamasında olan Wesley Sneijder ile Yolanthe çifti hakkında şaşırtan gelişme! Akılalmaz olay! Üçlü ilişki yaşayan gençler, görkemli bir düğünle dünyaevine girecek Güzel sunucu Caroline Flack, tenisçi sevgilisi Lewis Burton'ı hastanelik etti! Ünlü oyuncu Bella Thorne, sokak ortasında bikiniyle gezip yerleri süpürdü! Kurşun dizisinin Tomris'i derin göğüs dekoltesiyle takipçilerini şaşı etti!