Akıllı Tabletler ve Telefonlar, Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor - Son Dakika

Akıllı Tabletler ve Telefonlar, Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor

18.11.2014 17:11

Belki de eskiden yatmadan önce son yaptığınız şey, televizyonu kapatmak olurdu.

1

Akşam yatarken, sabah uyanırken...Zaten günün büyük bölümünde kullandığımız telefonlarımız, akşam yatarken genellikle ilgilendiğimiz son şeyler oluyor. Son bir mesaj atmak, sosyal medyada son kez gezinmek, Wi-Fi bağlantısını kesmek ve alarmın kurulu olup olmadığına bakmak, genelde yatmadan evvel akıllı telefonlarla yapılan şeyler olarak özetlenebilir. Yine sabah uyandığımızda da elimize aldığımız ilk şey, genelde telefonumuz oluyor.
Kaynak :
2
3

Trafiği yalnızca toplu taşıma araçları değil, akıllı telefon ve tabletler de azaltıyorEğer İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız, günün en az birkaç saatini yolda geçirmeniz gerekebiliyor. İşe veya okula gidiyor olun, nüfusu 20 milyona dayanan bir şehirde bir yerden bir yere ulaşmak pek kolay olmuyor. Bunun bilincinde olan birçok kişi, trafikteyken kitap, gazete gibi unsurlara başvurarak zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeyi seçerdi. Az da olsa bunları hala yapanlar var, ancak günümüzde teknolojinin etkisini fazlasıyla görüyoruz. Metrobüste, minibüste veya vapurda olun, mutlaka birçok kişinin akıllı telefon ve tabletleriyle ilgilendiğini görürsünüz. Kimimiz oyun oynuyor, kimimiz e-kitap okuyor, kimimiz ise sosyal medyada geziniyor. Böylelikle en azından yolda geçirdiğimiz süreyi bir nebze olsun keyifli hale getirebiliyoruz.


4

Sofrada bile neredeyse yemek yemiyor, onlarla uğraşıyoruz...Bir süre önce bir haber yayınlanmıştı. Bir lokanta, yemek esnasında müşterilerine telefon kullanmayı yasaklamıştı. Sebebi ise basitti. Müşteriler, örneğin 10 dakikada yiyebilecekleri yemekleri, telefonlarıyla uğraştıkları için 30 dakikada anca yiyebiliyordu. Hal böyle olunca 10 dakikada boşalması gereken masa boşalmıyor ve yeni müşterilere yer açılamadığı için de lokantanın kazancı düşüyordu. İster lokanta olsun ister eviniz olsun, telefonları ve tabletleri sofralarda da alışkanlık haline getirdik diyebiliriz.


5

Kablo taşımıyoruz, ama kabloya ihtiyaç duyup arkadaşımızdan istiyoruzAkıllı cihazlar ne kadar gelişmiş olursa olsun, günümüzde ortak bir sıkıntıları var, ki bu da şarj süreleri. Ortalama bir cihaz, 1 günlük şarj ömrü sunarken yoğun kullanımda bir günün altına da düşülüyor. İşte bu gibi durumlarda, hele de ofis gibi bir ortamdaysak, arkadaşlarımızdan şarj kablosu isteyebiliyoruz. Çünkü telefonu taşımak bir zorunluluk, ama şarj kablosunu taşımak bir külfet gibi geliyor çoğunluğumuza.


6

Evde PC'lere ve televizyona bağımlılık azalıyor, ama...Bilgisayarların ve internetin yaygınlaşmasıyla televizyonların artık eski popülaritesinden çok uzakta olduğu bir gerçek. Ancak öte yandan akıllı telefon ve tabletlerin giderek gelişmesiyle de bilgisayarların geri planda kalmaya başladığına tanıklık ediyoruz. Birçok kullanıcı, iş veya okul dönüşü evine geldiğinde artık PC başında oturmayı seçmiyor. Koltuğunda veya kanepede dinlenmeyi tercih eden kullanıcılar, bu esnada göz ucuyla bazen televizyonu takip ederken, bir yandan da akıllı telefonları sayesinde sosyal medyadan kopmuyor, arkadaşlarıyla olan iletişimini sürdürüyor. Tabletler ise, yine yattığımız yerden dizi ve filmlere ulaşmamız konusunda imdadımıza yetişiyor. Böylelikle PC başında oturup kalmaktansa daha rahat kullanım ve hareket özgürlüğü sunan tablet ve telefonlarla daha fazla vakit geçiriyoruz.

7

Artık ufak ekranlı telefonları tercih etmiyoruzHatırlarsanız bundan birkaç yıl öncesinde, ufak boyutlarda ve hafif akıllı telefonlar ilgi çekici, büyük boyutlular ise kullanışsız olarak nitelendirilirdi. Ancak yıllar geçtikçe rüzgâr tersine döndü ve 4.5, 5 inç arası telefonların popülaritesi arttı diyebiliriz. Telefonlarda kullanılan teknik özellikler yükseldiği için telefonların ekranları aracılığıyla sunulan filmler ve 3 boyutlu oyunlardaki kaliteler de artış gösterdi. Haliyle bu kaliteli tabloları ufak ekranlarda değil, büyük ekranlarda görmek istiyoruz. Ekranlar büyürken çerçevelerin incelmesi de kullanımı kolaylaştırıyor haliyle.Aslında tüm bunlar da gösteriyor ki kıyısından, köşesinden, ucundan, teknoloji bağımlısı olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Ne dersiniz?


Son Dakika Akıllı Tabletler ve Telefonlar, Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti