Almanya Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - Son Dakika

Almanya Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

09.08.2016 14:29

1
Genellikle Türkiye'de Almanya hakkında çok şey bilinir, ancak her şey değil. İşte Almanya hakkınızda ağzınızı açık bırakacak az bilinen gerçekler...

2
Almanya'da yapılan bir araştırmada, çalışan her iki kişiden birinin iş yerinde cinsel tacize uğradığı ortaya çıktı.

3
Federal Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu'nun yaptırdığı araştırmada erkeklerin iş yerlerinde kadınlardan çok cinsel tacize uğradıkları ortaya çıktı. Cinsel taciz yapanların çoğunluğunu ise yine erkekler teşkil etti. Araştırmada, 1002 kadın ve erkekle yapılan araştırmada, erkeklerin yüzde 56'sı ve kadınların da yüzde 49'u iş yerinde cinsel tacize uğradıklarını söyledi.

4
İş yerinde cinsel tacizin çok değişik şekilleri olduğunu belirten uzmanlar, en sık görülen taciz şeklinin iki anlamlı yorumlar ve cinsel içerikli müstehcen fıkralar anlatılması olduğunu vurguladı. Kadınların yüzde 39'u ve erkeklerin yüzde 47'si bu tür tacizlere uğradıklarını belirtti.

5
İstemediği halde kucaklanılan ve öpülmeye çalışılan kadınların oranı yüzde 13 iken, erkeklerin yüzde 10'u aynı tacize mağdur kaldıklarını açıkladılar. İstenmedik dokunulmalar yaşayan erkeklerin oranı yüzde 12 iken bu oran kadınlarda yüzde 19 olarak belirlendi. Bu oran her çalışan beş kadından birine elle taciz olarak göze çarpıyor. Cinsel içerikli anlamlı konuşmalara mağdur kalan erkeklerin oranı yüzde otuzlara çıkarken, kadınların yüzde 22'si bu konuda mağdur oldu.

6

Para karşılığı cinsel ilişkiye girmek yasaldır. Almanya 2002'de dünyanın en eski mesleği kabul edilen hayat kadınlığını yasal bir meslek olarak kabul etmiştir

7

Hükümet, engellilerin cinsel ilişki ihtiyaçlarını maddi olarak karşılar. Hatta engelliler için hizmet veren sertifikalı cinsel ilişki işçileri de mevcuttur.

8

Almanlar orijinali ABD'de çekilen ve "Dinner for One" komedi skeçlerine bayılır. İngiliz yazar Lauri Wylie tarafından skeçleri yazılan bu dizi Almanya'da en çok tekrar edilen dizi olmuştur.

9
Almancada "teşekkür ediyorum" demek "hayır istemem" anlamına geliyor. Yani birisi "Kahve ister misiniz?" diye Almanca sorarsa bunu kabul etmek için ona "danke" değil, "Bitte" yani "Lütfen" demeniz gerekiyo

10

Almanya'da cinsel ilişki vergisi alınıyor. Bonn'da cinsel ilişki işçileri için "cinsel ilişki vergisi" alan makineler kuruldu. hayat kadınları her gün işe başlamadan önce bu makinelerden bilet almak zorunda. Bu bilet olmadan çalışırken yakalanan hayat kadınlarına ceza veriliyor. Hayat kadınları bu bileti alabilmek için bir miktar ücret ödüyor. Bu ücret de cinsel ilişki vergisi olarak sayılıyor. Ayrıca Bonn'da hayat kadınlarının çalışma saatleri de akşam 8.15'le sabah 6 arasında sınırlı.

11
Avrupa'nın genelinde olduğu gibi Almanya'da pazar günleri kiliseler hariç her yer kapalıdır. Ayrıca sessizlik günüdür. Kimse gürültü yapmaz.

12
Almanlar Fanta'yla pasta yapıyorlar. Adına da Fantakuchen diyorlar. Yani Fanta pastası.

13

Almanya'da çocuklara okulun ilk günü büyük bir huni dolusu çikolata ve oyuncak verilir. 1800'lere dayanan bu gelenek günümüzde çocuklar için pek çekici olmasa da sürüyor. Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde de benzer bir adet var.

14

Almanya'da üniversite eğitimi tamamen ücretsizdir. Üstelik bu haktan Almanya dışından gelen öğrenciler de faydalanabilir.

15

Alman gelenekleri açık pencere bırakılmasının hastalıklara çağrı olduğunu söyler.

16

Almanya'da öğle yemeği sıcak, akşam yemeği ise soğuk yenilir.

17

Almanlar ulusal marşlarının tamamını okumazlar. Weimar Cumhuriyeti döneminde Almanya'nın milli marşı seçilen August Heinrich Hoffmann von Fallersleben'a ait "Deutschlandlied" adlı şiirin Nazi döneminde sadece ilk kıtası Marş olarak okunuyordu. Nazi rejimi çöküp Batı Almanya kurulunca, burada bu kıta marştan atıldı ve şiirin sadece 3. dörtlüğü marş olarak okunmaya başlandı. Doğu ve Batı Almanya birleşince de bu durum devam etti.

18

Almanya Başbakanı (şansölye) Angela Merkel'in barbie bebeği var.

19

Birinin doğum gününü önceden kutlamanın o kişiye kötü şans getireceğine inanılır.

20

Almanya, Nükleer Enerji santrallerinin tamamanı kapatma kararı aldı. Buna göre 2022 yılında ülkede çalışan hiçbir nükleer enerji santrali olmayacak.

21

Hükümet beğenmediği, garip bulduğu isimlerin bebeklere verilmesini reddedebilir. Alman kanunlarına göre ilk ismin mutlaka bebeğin cinsiyetini yansıtması gerekir.Bu nedenle Almanya'da genellikle geleneksel isimler kullanılmaya devam etmektedir.

22

Avrupa'nın genelinde olduğu gibi Almanya'da pazar günleri kiliseler hariç her yer kapalıdır. Ayrıca sessizlik günüdür. Kimse gürültü yapmaz.

23
Almanların ünlü festivali OktoberFest yani Ekim Festivali, isminin aksine Ekim ayında başlamaz. Festival Ekim'in ilk Pazar gününden tam 16 gün önce başlar ve bitiş tarihi genellikle 2 ya da 3 Ekim'e denk gelir. Ancak başlangıcı Eylül ayıdır.

YORUMLAR
500

Son Dakika Almanya Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler - Son Dakika


Advertisement