Amerika İran'ı 125 Bin Askerle Kuşattı - Son Dakika

Amerika İran'ı 125 Bin Askerle Kuşattı

1
Amerikan askerlerinin 2011 yılının sonunda Irak'tan çekilmesi, Ortadoğu'daki dengeleri İran'dan yana değiştirse de ABD'nin İran'ı çepeçevre sardığı iddia ediliyor!
2
El Cezire'nin haberine göre, ABD ordusundaki 1.4 milyon muvazzaf askerden 350 bini 130 ülkede bulunan toplamda 750'den fazla ABD üssünde konuşlandırılmış durumda.
3
Bu üslerden bir kısmı Soğuk Savaş döneminden kalma ve Avrupa'da bulunuyor. Ancak büyük bir çoğunluğu Ortadoğu'daki çatışma alanlarının ya göbeğinde ya da çok yakınında bulunuyor.
4
Ortadoğu'daki ABD üslerinin bugünkü öncelikli amacı Tahran'ın eylemlerini göz hapsinde tutmak ancak İran küresel bir “tehdit” söylemine dönüşmeden çok önce bu askeri birliklerin bölgedeki varlığı hissediliyordu.
5
Georgetown Üniversitesi'nin Katar'da bulunan Uluslararası ve Bölgesel Çalışmalar Merkezi Direktörü Mehran Kamrava, ABD'nin birinci Körfez Savaşı'ndan önceki dönemde Ortadoğu'da var olma isteğini üç sebeple açıkladı:
6
“Petrol kaynaklarını güvence altına almak, İsrail devletinin güvenliğini sağlamak, ABD'nin çıkarlarına karşı tehditlerle mücadele etmek.”
7
Körfez ülkelerinin de güvenlik politikaları kapsamında ABD'nin varlığını desteklediğini belirten Kamrava, ABD kuvvetlerinin gerektiğinde güç gösterisinde bulunma potansiyeline de sahip olduğuna dikkat çekti.
8
Kamrava, “Dolayısıyla üsler aslında İran yüzünden kurulmadı ama İran ABD'ye üs sayısını artırmak için ikna edici bir gerekçe sağlamış oldu. Bununla birlikte ABD'nin bu üslerle İran'ı çevrelediğini görmek için dahi olmaya gerek yok” diye konuştu.
9
Tahran'la tansiyonun 2012 başından itibaren yükselmesiyle İran'ın çevresindeki üsleri gösteren haritalar sosyal medya platformlarında yayılmaya başladı.
10
Buna göre, 11 Eylül saldırılarından önce çoğunlukla Avrupa ve Doğu Asya'da kümelenen ABD üsleri, son 10 yılda Irakve Afganistan savaşlarının da bir sonucu olarak Ortadoğu'da yoğunlaştı.
11
Hali hazırda bölgede olan ABD güçleri de Suudi Arabistan gibi ülkelerden çekilerek ABD yanlısı diğer Körfez ülkelerine taşındı.
12
ABD'nin Florida eyaletinde bulunan ordu Merkezi Karargahı'ndan (CENTCOM) edinilen bilgiye göre, İran'ın yakın çevresinde 125 bin kadar ABD askeri bulunuyor.
13
Bu askerlerin 90 bini Afganistan'da, 20 bini Yakın Doğu'daki başka ülkelerde, 15-20 bin kadarı ise deniz araçlarında.
14
Ancak bu askerlerin bulunduğu ülkelerin konuyla ilgili hassasiyetleri doğrultusunda detaylı bir açıklama yapılamıyor.
15
Sadece Beşinci Filo'nun Bahreyn'de olduğu, Arifjan, Bühring ve Patriot üslerinin ise Kuveyt'te olduğu açıklanıyor.
16
Bunun dışında Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, İsrail, Türkmenistan ve Kırgızistan'da ABD güçleri olduğu biliniyor. ABD, Kafkaslar'da Gürcistan ve Azerbaycan'la da yakın işbirliği içinde.
17
Pakistan'ın NATO ikmal yollarını kapatmasının ardından, Özbekistan, Tacikistan gibi Orta Asya ülkeleri daha da önemli hale geldi.ABD'nin bölgede kontrolü sağlamak için doğrudan Çin ve Rusya'yla rekabete girmesi yeni bir “Büyük Oyun”la ilgili endişeleri güçlendirdi.
18
Körfez'de, özellikle de Kuveyt'te 2012 yılında ABD askeri varlığında ciddi bir artış oldu. Bununla birlikte Pentagon, son dönemde asıl önceliğinin yerel güçlerle işbirliği içinde çalışacak daha küçük ve esnek birlikler olduğunu ifade etti.
19
Yetkililer, Körfez'deki bu artışın amacının savaşa hazırlık değil herhangi bir duruma hızlı tepki verebilmek olduğunu belirtti.
20
Karadaki üslerin dışında, ABD Donanması 2012 yazında bir yüzen üssü de devreye sokmayı planlıyor. Bazı değişikliklerden geçirilen USS Ponce savaş gemisi donanma tarafından korsanlarla mücadele ve İran'ın kontrolü için kullanılacak.
21
Fransa'nın nükleer enerjiyle işleyen savaş gemisi Charles de Gaulle de Şubat ayında Körfez'e gönderilmişti.
22
Türkiye, İsrail, Cibuti ve Diego Garcia'daki ABD üsleri CENTCOM'un komutasında değil. Ancak İran'la bir çatışma anında buraların da kullanılması söz konusu.
23
Haritada gösterilen noktaların yanı sıra, ABD'ye ait küçük üsler ve diğer ülkelerde bulunan ABD askerlerinin kullandığı üsler de bulunuyor. Ancak bu üslerin yerleri konusunda tam bir gizlilik söz konusu.

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kıvrak danslarıyla hayran bırakan fenomen gelin adayı Solmaz'ın son hali, takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı Depp gözünü kararttı! Eşiyle yasak aşk yaşayan Musk'ı cinsel organını kesmekle tehdit etti Güzel tenisçi Eden Silva, ateşli paylaşımlarıyla modellik ajanslarını peşine taktı Ünlü oyuncu Demi Moore'dan bomba etkisi yaratacak proje! Cinsel ilişki dersleri verecek Eliyle balık tutan kadın neye uğradığını şaşırdı! Balığın içinden küçük balık çıktı