Amerika'nın bağımsızlığına giden yol, trikolara işlenen şifrelerden geçti! - Son Dakika

Amerika'nın bağımsızlığına giden yol, trikolara işlenen şifrelerden geçti!

27.07.2019 14:24

Annelerimizin, ninelerimizin hobi olarak ilgilendikleri örgünün yıllar yıllar önce birçok ülkenin kaderini değiştirdiğini biliyor muydunuz? Masalara örtülen, soğuk kış günlerinde üzerimize geçirdiğimiz el emeği örgülerin her bir ilmeğinde bir mesaj gizli. İşte, örgünün ve savaşın akıllara durgunluk veren birlikteliği…

1
'Savaş ile örgü nasıl bir araya gelebilir?' demeyin! Örgünün, savaş ile öyle can alıcı ortak noktası var ki öğrenince dünyaya bakışınızı bile değiştirecek.

2
Amerika Birleşik Devletleri dahil birçok ülkede, savaş her zaman örgü ile alakalıydı. Savaş zamanı da herkes örgü örerdi. Günün kalanında kadınlar, çorap ve şapka örerek birlikleri evden destekliyorlardı. Bununla birlikte, örme işlemi her zaman masum bir yaşlı kadın hobisi olarak görülse de çatışmalar sırasında, bundan daha fazlası oldu.
3
Savaş boyunca, örme genellikle bir direniş şekli oldu
Savaş boyunca, örme genellikle bir direniş şekli oldu
Örme ve casusluk arasında oldukça uzun bir tarih var. Bazıları örgüye kodlar örerken, diğerleri örgüyü örtü olarak kullandı. Casusların örgü, nakış, kilim içine gizli mesajlar eklediği biliniyor.
4
Savaş çanları çalmaya başladığında kendi direniş biçimlerini ortaya koyarak sabırla oturup, trikolar ören kadınlar kendi mücadelelerini verdiler. Örme işlemine sadece kadınlar değil; mahkumlar, hastanede yatan hastalar, çocuklar da katılıyordu. Sahada yaralanan askerlere hastanede, savaşa fayda sağlayabilecek düzeyde örgünün nasıl örüleceği de öğretiliyordu.
5
Örgü, casuslar için bir örtü olarak da kullanılabiliyordu
Örgü, casuslar için bir örtü olarak da kullanılabiliyordu
Ören kişiler örgüleri aracılığıyla gizli bir mesaj iletmek istediklerinde, örülen şeyin içerisinde bir tür steganografi yani gizlenmiş yazı kullandılar. Bu, kumaşa mors kodu işledikleri anlamına gelir.
6
Örgü giysiler temel olarak iki dikiş kombinasyonundan oluşur. (birinci dikiş dikiş "v" ye benzer, diğeri ise bir yatay çizgi veya küçük bir yumru gibi görünür.) Bu nedenle, bu iki dikiş türünü kullanarak, örgüler şifrelenmiş mesajı masun bir giyside gizlenerek iletecek.
7
Steganografiyi kullanarak insanlar mesajları yaptıkları giysilere şifreliyordu
Steganografiyi kullanarak insanlar mesajları yaptıkları giysilere şifreliyordu
8
Mors kodu yardımıyla, bilgileri bir yapıya aktarmak oldukça kolaydı
Mors kodu yardımıyla, bilgileri bir yapıya aktarmak oldukça kolaydı
9
Savaş zamanı, evde kalanlar her zaman savaş birlikleri için örgü örmeye teşvik edildi
Savaş zamanı, evde kalanlar her zaman savaş birlikleri için örgü örmeye teşvik edildi
Örgülerinde kodlu mesajlar koyma riskini göze almak istemeyen insanlar örgüleri örtü olarak kullandılar. En ünlü casus örneklerinden biri Philadelphia'lı Molly ("Anne") Rinker'dı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Devrim Savaşı sırasında, İngiliz birlikleri sömürgelerin evlerini devralacaklardı ve bu durum halkı memnun etmedi.
10
Çocuklara, nasıl şifreli örgü örüleceği de öğretilirdi
Çocuklara, nasıl şifreli örgü örüleceği de öğretilirdi
İngilizler, Molly'nin evine geldiklerinde, hane halkının yemek bölümüne girmesine izin vermeyeceklerdi ve sadece askerlerin konuşmalarını dinlemek amacıyla Molly'nin askerlere hizmet etmesine izin verildi. Bundan sonra, bilgiyi küçük bir kağıda yazacak, taş etrafına saracak ve ipliğe sarılacak, görünüşte düz görünümlü bir iplik yumağı oluşturacaktı. Ardından Molly, onu bir kayanın yakınına götürür ve istem dışı olmuş izlenimi yaratarak düşürürdü. George Washington'ın adamlarından biri iplik topunu alır ve böylece İngiliz ordusunun sırlarını öğrenirlerdi.

Son Dakika Amerika'nın bağımsızlığına giden yol, trikolara işlenen şifrelerden geçti! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor Muhteşem kamuflaj! Fotoğraftaki yılanı kimse göremiyor Boşanma öncesi sınırları yıktı geçti! Kim Kardashian bu kez tamamen soyundu Sevgilisi, Dele Alli'yi oyun bağımlılığı yüzünden terk etti Psikolojik sorunu için doktora giden genç kadının komaya kadar uzanan hazin sonu