Son Dakika Haberleri: Amerika'nın Meşhur Fast-Food Zinciri McDonald's'ın Kuruluş Hikayesi

Amerika'nın Meşhur Fast-Food Zinciri McDonald's'ın Kuruluş Hikayesi

2 yıl önce

Hamburger, patates kızartması ve kola. Toplumda sağlıksız olarak damgalanmış ve birçok sağlıkçının da önermediği ama yine de hala sevilerek tüketilmeye devam eden fast-food zincirlerinin başını çeken McDonald's'ın nasıl kurulduğunu merak ediyor musunuz?

1
İlk McDonald's 1940'da California'da Dick ve Mac McDonald tarafından açıldı.
2
Hamburger, cheeseburger, patates kızartması, kola, milkshake satarak menüsünü kısıtlı ama özenli tutan kardeşler hızlı hazırlama ve servis yöntemiyle Amerika'daki ilk fast-food zincirinin temellerini atmış oldu.
3
Kağıt bardak ve peçeteler ile servis yapmaya başlayıp, hamburgerin fiyatını yarı yarıya düşürdüler.
4
Mutfak düzeni, az sayıda eleman ile verimli çalışma sistemi esasıyla tekrar düzenlendi.
5
Arabaya servis yerine, self-servis ve paket servise yöneldiler. Böylece, artık sadece gençlerin değil, çocuklu ailelerin de uğrak yeri olmaya başladılar.
6
Dönüm noktası olan Ray Kroc ile McDonald kardeşlerin tanışması nasıl oldu?
Dönüm noktası olan Ray Kroc ile McDonald kardeşlerin tanışması nasıl oldu?

İşler iyi gidince multimixer satıcısı Ray Kroc'tan yüklü miktarda sipariş verince bu dükkan Ray Kroc'un dikkatini çekti ve California, San Bernardino'ya gitti. Gittiğinde McDonald's'ın hayranı olan Ray Kroc bu fikre bayıldı. Önce kardeşleri marka ismini kullanma hakkını (franchise, şirketin şubesini açma imtiyazı) kullanmaya ikna edip, ilk McDonalds şubesini 15 Nisan 1955'de açtı ve 1961 yılına geldiğimizde tam 228 McDonald's şubesi vardı.

7
1961 yılında 2.7 Milyon Dolara McDonald's'ı satın aldı
1961 yılında 2.7 Milyon Dolara McDonaldsı satın aldı
Etkileyici bir hikaye değil mi? Hamburgerin geleceğini gören parlak gören Ray Kroc 14 Ocak 1984'de hayatını kaybetti. McDonald's büyümeye devam etti ve şu an sadece Türkiye'de McDonald's 260 şube, 6000'e yakın çalışana sahip.


Haber Yayın Tarihi: 23.08.2017 09:33 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kalça kaldırma ameliyatı için Türkiye'ye gelen İngiliz turistin başına gelmeyen kalmadı! Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu 29 yaşındaki gençten skandal itiraf: Yaşlı kadınlarla birlikte olarak haftada 56 bin TL kazanıyorum Instagram'dan gurur verici Türkiye paylaşımı! Bakın fotoğrafı kim çekti Dünyada sadece Türkiye'de var! Gören hayrete düşüyor