Amsterdam'ın Otomobil Hakimiyetinden Kurtuluşunun Hikayesi - Son Dakika

Amsterdam'ın Otomobil Hakimiyetinden Kurtuluşunun Hikayesi

27.09.2017 11:43

Kent içi trafiğini rahatlatan metro, banliyö gibi raylı sistemler, enerji verimliliği ve daha az karbon salınımı ile de çevreyi koruyor. Avrupa Kentsel Şartnamesi'nde yer alan “Yavaş ama kesin bir biçimde otomobil bir kenti öldürmektedir” maddesine ithafen; Amsterdam'ın otomobil hakimiyetinden kurtulmasını özetleyen değerli Twitter kullanıcısı İrfan Batur'un tweetleriyle , size "İsteyince oluyormuş, adamlar yapıyor işte!" dedirten süper bir hikaye...

1
Ulaşım ve planlama üzerine bilgi dolu içerikler paylaşarak sosyal medyada dikkat çeken doktora öğrencisi, araştırmacı İrfan Batur'a bu içeriği için teşekkür ederiz.
2
Öncelikle 1950'lerin Hollanda'sına gidelim. II. dünya savaşı yeni bitmiş, tüm ülke neredeyse yeni baştan inşa ediliyor. Bu yeniden inşa süreci ile beraber, gelirler de hızla artmaya başlıyor; öyle ki ortalama gelir: 1948'den 1960'a %44, 1970'e ise %222 artıyor.

3
Hollanda''da gelirlerde yaşanan artış ve yeni bir norm olarak ortaya çıkan otomobil, hızla Amsterdam sokaklarını doldurmaya başlıyor.

4
Kısa bir sürede şehir içindeki eski dar yollar yetmez oluyor, haliyle de yolların genişletilmesi için binalar yıkılmaya başlanıyor. Otomobil sayısının artışı beraberinde şehir yaşamına gürültü, hava kirliliği, trafik ve en önemlisi binlerce ölümlü trafik kazası getiriyor.

5
Halk bir müddet sonra bu duruma tepki göstermek için protestolara başlıyor ve daha geniş ve güvenli bisiklet ve yaya yolu istiyorlar.

6
Bütün bunların üzerine 1970'lerin başındaki petrol krizi patlak veriyor ve dünyada petrol arzı bir anda düşmeye başlıyor.

7
Enerji sıkıntısı, şehir yaşamının otomobillerden dolayı kötüleşmesi ve artan protestolar neticesinde hükümet taleplere kayıtsız kalamıyor.

8
Kısa sürede otomobil yolları daraltılmaya başlanırken, yaya ve bisiklet yolları artıyor, hatta bazı meydanlar komple trafiğe kapanıyor.

9
İnsanlara otomobilsiz yaşamın nasıl olduğunu hatırlatmak için 'car free sundays' (otomobilsiz pazar günleri) kampanyası başlıyor. Artan bisiklet ve yaya yolları farkındalık çalışmaları ile birlikte şehirlerde yaya ve bisikletli yolculuk oranlarını yükseltmeye başlıyor.

10
O günden bugüne otomobillerin şehir yaşamından azami ölçüde çıkarılması istikrarlı bir politika olarak uygulanıyor.

11
Bugün Amsterdam dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında gösteriliyor ve bu kesinlikle tesadüf değil.

12
Son olarak birkaç öncesi-sonrası görsel ile zinciri tamamlayalım...
Son olarak birkaç öncesi-sonrası görsel ile zinciri tamamlayalım...
13
14
15

Son Dakika Amsterdam'ın Otomobil Hakimiyetinden Kurtuluşunun Hikayesi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement