Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı - Son Dakika

Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı

20.05.2020 12:13

Adını dahi duymak ürpermeye yetiyor. Türk mitoloji tarihinde adeta efsaneleşmiş, yeni doğum yapan kadınların korkulu rüyası olarak adlandırılan cinin adıdır Alakarısı.

1
Anadolu'nun bazı bölgelerinde, yeni doğum yapmış loğusa dönemindeki kadınlara göründüğü söylenen, onların dehşet verici şekilde korkmasına, hasta olmasına, hatta intihar ederek ölmelerine neden olan kötü bir cindir Alkarısı.
2
Bu cinin yeni doğmuş bebeklere de zarar verdiği söylenir. Alkarısı isminin dışında Albasması olarak da bilinmektedir. Daha çok Anadolu'da efsaneleşmiş bu varlığın isimleri ise bölge bölge farklılık göstermekte. Erzurum'da Alkarısı, Malatya'da Hıbilik, Bingöl'de Kapoz, Elazığ'da Hafdar, Gaziantep'de Tepegöz adıyla da bilinmekte.
3
Alkarısı'nın görünüşü nasıl?
Alkarısının görünüşü nasıl?
Alkarısının uzun boylu olduğu, parmaklarının uzun, saçlarının dağınık, vücudunun yağlı, el ve ayakları küçük, dişlektir. Efsaneye göre kısrak atlara ve loğusa kadınlara düşmandır.Al karısının metallerden, erkek objelerinden ve doğal olarak erkeklerden korktuğu söylenir.
4
Alkarısı olarak bilinen cadı-cininin tamamen bir efsaneden ibaret olduğu gerçeği yüzyıllar geçse dahi kabul edilmeyecek bir durum gibi görünüyor.
5
Türk, Anadolu ve Altay halk inancında loğusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratık, kısrak ata biner, bindiği atın saçını örer ve onları terletene kadar koşturduğu söylenir.
6
Efsanenin temeli Şamanizm'e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Loğusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kur'an koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek bunlardan bazılarıdır.
7
Alkarısı cini; samanlık ve ahırlarda bulunan öcü gibi olarak tasvir edilmektedir. Karanlık odalara geldiğinde, yalnız olan loğusa kadına eğer yalnızsa al geldiği söylenir, kadına ağırlık basar. Loğusa kadınlar, al basmasın diye başlarına çuvaldız batırırlar. Kur'ân koyarlar.

Parmaklarının eklem yerleri olmadığı gibi, parmaklarının sivri olduğu söylenmektedir! Yine efsaneye göre insanlara kötülük yapan Alkarısının pişirdiği ekmeğin hiç bitmediği ve bereketli olduğu söylenir.

YORUMLAR (14)
  • BİRİ: Öyle demeyin millet evrende asla yalnız değiliz. Hem akşam ahırda bağladığımda saçı açık olan atın sabah saçlarının örülmüş olduğunu onlarca kez kendim görmüşüm. Gerçeğinin anlatıldığı gibi olup olmadığını bilemem ama bir şeylerin var olduğundan eminim. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • saçmalıklar : insanları boş işlerle muhattap etmeyin islam inancı olan insanlar bu saçmalıklarla uğraşmaz siz de uğraşmayınız Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Anadolu insanının bitmek bilmeyen efsaneleşmiş korkusu: Alakarısı - Son Dakika


Advertisement