Anatomi okuluna ceset satamayınca yüzlerce cinayet işlediler! İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek - Son Dakika

Anatomi okuluna ceset satamayınca yüzlerce cinayet işlediler! İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek

09.10.2019 10:27

Tuvalet uşaklığı, fare yakalayıcılığı, uyandırıcılık... İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek.

1
Ceset hırsızlığı
Ceset hırsızlığı
19. yüzyılda, tıp okullarına ceset satmak için korkunç cinayetler işlendi. William Burke ve William Hare isimli iki adam, sırf Edinburgh'da bulunan özel bir anatomi okuluna ceset satmak için yüzlerce masum insan öldürdü. Ticaret uğruna kan dökmekten çekinmeyen bu iki kişi, ceset hırsızlığı mesleğinin kurucuları olarak kabul edilir.
2
Fare yakalayıcılığı
Fare yakalayıcılığı
Fare yakalayıcıları, yerleşim yerlerinde kol gezen hastalık taşıyıcı kemirgenleri yakalamakla yükümlüydüler.
3
Bilgisayar kadınlar
Bilgisayar kadınlar
Bilgisayarlar yaygınlaşmadan önce 'bilgisayar' bir cihaz değil, bir unvandı desek? Evet, yanlış okumadınız. Unvanı 'bilgisayar' olan kadınların görevleri ise, sesleri ve görüntüleri elle sayısal hale getirmekti.
4
Okuyucu
Okuyucu
Eskiden, özellikle fabrika gibi yorucu işlerde, işçiler tezgahlarında çalışırken, yüksek bir platforma oturmuş bir kişi onlara gazete ya da edebi eserlerden bölümler okurdu.
5
Tuvalet uşaklığı
Tuvalet uşaklığı
Bir dönem İngiltere'de, kralın tuvaletini yapmasına yardımcı olmakla yükümlü olan bir meslek dalı vardı: Tuvalet uşaklığı... Kulağa berbat gelse de, bu kişiler sırf krala yakın kişiler sayıldığı için halk arasında saygıdeğer insanlar olarak görülüyordu. Görevleri arasında, kral için bir lazımlık, su ve havlu taşımak, bir de kralın yeme düzenini ve bağırsak hareketlerini takip etmek vardı.
6
Dişçi berberler
Dişçi berberler
Berberler, çok önceki dönemlerde, yalnızca saç kesmek konusunda uzman değildi. Dişi ağrıyan bile berbere gelir, şifa bulurdu.
7
Labut yerleştiriciliği
Labut yerleştiriciliği
Eskiden, bowling oynarken devrilen lobutları yerleştirmek bir meslekti. Ancak, 1936 yılından itibaren bu meslek tarihe karıştı, çünkü labutları eski haline getirecek bir sistem geliştirildi.
8
Buz kırıcılığı
Buz kırıcılığı
Buzdolabına sahip olmak, önceki yıllarda adeta bir lükstü. Evinde buzdolabı olmayanlar, yiyeceklerini, buz kırıcılarının, buz tutmuş göllerden edindiği buzların arasında muhafaza ederdi.
9
Baca temizleyiciliği
Baca temizleyiciliği
Tam olarak tarihe karışmamış bir meslek olan baca temizleyiciliği, Victoria Dönemi İngilteresi'nde adeta bir dramdı. Çünkü, ufak tefek olup bacalara daha rahat girebildikleri için bu işle genelde çocuklar meşgul olurdu. Genellikle fakir ailelerin çocukları olan bu işçiler, ilerleyen yıllarda solunum yönünden birçok sağlık sorunu yaşardı.
10
Uyandırıcılık
Uyandırıcılık
Şimdilerde, telefonlarımızda basit bir şekilde halledebildiğimiz çalar saat özelliği, o dönemlerde parayla yapılıyordu. Erken kalkmak isteyen insanların en büyük yardımcıları, söylenilen saatte evin önüne gelip cama nohut ve bezelye taneleri atan veya tıklayan uyandırma işçileriydi.

YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Anatomi okuluna ceset satamayınca yüzlerce cinayet işlediler! İşte tarihe karışmış birbirinden ilginç 10 meslek - Son Dakika


Advertisement