Ani'de Bin Yıl Sonra Bir İlk - Son Dakika

Ani'de Bin Yıl Sonra Bir İlk

01.10.2010 17:01

1
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kars'taki Ani Harabeleri'ndeki Fethiye Camii'nde cuma namazı kıldı.

2
Sultan Alparslan'ın, fetihten 4 gün sonra cuma namazı kıldığı Fethiye Camii'nde, 946 yıl sonra ilk kez cuma namazı kılınırken, geniş güvenlik önlemi alındı.
3
Devlet Bahçeli, yanında Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Genel Sekreter Cihan Paçacı, TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, milletvekilleri Osman Durmuş, Atilla Kaya ile birlikte bugün saat 10.45'de uçakla Ankara'dan Kars'a geldi.
4
Partililerin coşkuyla karşıladığı Bahçeli ve yanındakiler, Fethiye Camii'nde cuma namazı kılmak için kente 42 kilometre uzaklıktaki Ani Harabeleri'ne hareket etti. Ören yeri yakınındaki Ocak Köyü'nde su sorunu olduğu için Bahçeli ve yanındakiler Kars'tan ayrılmadan önce abdest aldı.

5
Türk bayrağı dalgalandıran Bahçeli'nin konvoyu ilk olarak Subatan İlçesi'nde, Ermeniler tarafından topluca katledilenlerin yattığı şehitliği ziyaret etti. Bahçeli, Ani Harebeleri önünde Osmaniye'den gelen Mehteran Bölüğü marşlar çalarak karşılandı.
6
Bahçeli, mehter marşı ve tekbirler arasında Ani Harebeleri'nin bulunduğu bölgeye giriş yaptı. Bahçeli, giriş kapısından Fethiye Camii'ne dönüştürülen katedrale kadar olan 1.5 kilometre yolu yürürken kalabalık zaman zaman izdihama neden oldu.
7
Bahçeli ve yaklaşık 500 kişi içeri girerken, diğer MHP'liler cuma namazı için dışarda saf tuttu.

8
Emekli imam olan MHP'nin Belediye Meclisi üyesi Ferit Yenice'nin kıldırdığı cuma namazında Devlet Bahçeli ön safta yerini aldı. İmamın okuduğu cuma hutbesinde birlik beraberlik mesajları verdi namaz sırasında yağmur başladı.
9
Sultan Alparslan'ın 1064'deki fetihden dört gün sonra cuma namazı kıldığı tarihi mekandaki toplu cuma namazına tanıklık eden Ocaklı Köyü sakinleri, ilk kez böylesine bir kalabalıkla karşılaşmanın heyecanını yaşadı.
10
Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı cuma namazı için Fethiye Camisi iki gün içinde namaza hazırlandı, yerlere halılar serildi, mimber kuruldu, ses tesisatı kuruldu. Ani Harabeleri'ne ve Ocaklı Köyü girişine dev Türk bayrakları asıldı.
11
Cami kapısının sol tarafına Arapça olarak 'Muhammet' sağ tarafına ise 'Allah' yazıları kondu. Kars'tan tankerlerle abdest alanlar için su getirildi.

12
Kars'ın Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ören yeri Ani Harabeleri, Türkiye ve Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batısında bulunuyor. Ani, sınıra sıfır noktada volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ kenti.
13
Ören yeri Anadolu'ya İpek Yolu üzerinden girişte ilk konaklama merkezi olduğundan aynı zamanda bir ticaret merkeziydi. Buradaki antik kentin zenginliği de ticaret merkezi oluşundang eldi. Ören yerinin en eski tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanıyor.

14
15
16
17
18
19

YORUMLAR
500

Son Dakika Ani'de Bin Yıl Sonra Bir İlk - Son Dakika


Advertisement