Anne Adaylarının Uzak Durması Gereken Besinler - Son Dakika

Anne Adaylarının Uzak Durması Gereken Besinler

11.09.2016 11:41

1
Gebelik süresince kaçınılması gereken gıdalar konusu hep kafa karıştırıcı bir konudur. Genellikle farklı öneriler ve yorumlar yapılır hatta çevrenizdeki her kafadan bir ses çıkar. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sizin için karmaşık olmayan, çantanızda taşıyabileceğiniz bir liste hazırladı. BÜYÜK BALIKLAR: Özellikle doğmamış bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilecek yüksek miktarda civa içeren, uzun ömürlü büyük balıklardan uzak durun. (Kılıç balığı, köpek balığı, uskumru)

2
KOLYOS
KOLYOS
Bu balık sağlıklı bir omega 3 kaynağıdır ama yüksek miktarda civa içerir. Bunun yerine daha güvenilir olan somon ve karides tercih edilmelidir.

3
SUŞİ VE DİĞER ÇİĞ BALIKLAR
SUŞİ VE DİĞER ÇİĞ BALIKLAR
Yediğiniz balık pişmiş olmalı. Çiğ balık çok miktarda bakteri ve parazit içerebilir. Bu da mide bağırsak sistemini altüst eder.

4
SOĞUK ETLER VE SOSİS
SOĞUK ETLER VE SOSİS
Bilimsel verilere göre gebe kadınların gıda yoluyla bulaşan bazı paraziter hastalıklara yakalanma riski 20 kat fazladır. Bu bakteriler, plasenta yoluyla fetüse ulaşırlar ve ölü doğum, düşük, erken doğum gibi sonuçlar doğurabilirler.

5
YUMUŞAK PEYNİRLER
YUMUŞAK PEYNİRLER
Bu peynirler aslında ülkemizde çok tüketilmemektedir ama yine de örnek vermek gerekirse; feta, brie, rokfor peyniri de bakteri içerebilir. Özellikle Feta peyniri, dünyanın her yerinde salata ve makarnalarda sıkça kullanılır. Eğer hamileyseniz ve bu peynirden vazgeçemiyorsanız, güvenilir olduğundan emin olmadan tüketmeyin.

6
PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalı.

7
SALAM, SOSİS, TÜTSÜLENMİŞ ET, BEYİN VE DENİZ ÜRÜNLERİ
SALAM, SOSİS, TÜTSÜLENMİŞ ET, BEYİN VE DENİZ ÜRÜNLERİ
Bu ürünler tütsülenip dondurularak saklanırlar. Çeşitli bakteriler içerme olasılığı vardır.

8
ALKOL VE İLAÇLAR
ALKOL VE İLAÇLAR
Alkol ve beyin üzerine etkili diğer ilaçlar, erken doğum olasılığını artırmanın yanı sıra çeşitli doğum defektlerine de sebep olabilir. Gebelikte aşırı alkol tüketimi, fetal alkol sendromuna ve ölü doğum riskinde önemli artışa neden olur. Yeni araştırmalar aşırı olmayan alkol kullanımının bile çocuğun ileriki yaşantısında önemli yan etkilere yol açabileceğini göstermiştir.

9
KAFEİN
KAFEİN
Genel olarak, gebelikte kafein tüketimi konusunda kabul edilen sınır değer 200-300 mg/gün'dür. 2008 yılında yapılan bir çalışmada 200 mg üzerinde günlük kafein tüketiminin düşük olasılığını artırabileceğini belirtilmiştir. 3 fincan çayda 47 mg, 3 fincan kahvede 95 mg kafein vardır. Pek çok çalışmada gebelerin günlük kafein alımında 200-300 mg'ı geçmemesi önerilmektedir.

10
PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ MEYVESULARI VE ÇİĞ SEBZE FİLİZLERİ
PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ MEYVESULARI VE ÇİĞ SEBZE FİLİZLERİ
Turp, yonca, maş fasulyesi gibi gıdalar bakteri taşıyarak gıda zehirlenmesine neden olabilirler.

11
BİTKİSEL DESTEKLER
BİTKİSEL DESTEKLER
Gebelik boyunca, güvenilirliğinden emin olunamayan bu tarz bitkisel ilaçlardan kaçınmak gerekir.

12
KARACİĞER
KARACİĞER
Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içermekte olup kesinlikle tüketilmemesi gereken grupta yer almaz. Yine de tüketmemek iyi olur çünkü A vitamini gebeliğin erken döneminde fazla miktarda alınırsa, doğumsal defektlere yol açmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında, aşırı miktarda A vitamini içerdiği için, karaciğer tüketiminden kaçınmak gerekir.

13
SALATA BARLARI VE HAZIR SALATALAR
SALATA BARLARI VE HAZIR SALATALAR
Salata taze sebze ve meyvelerden hazırlanan, mükemmel bir sağlıklı öğün alternatifidir. Ancak kafe ve restoranlardaki bazı koşullar nedeniyle sağlığınızı bozan bir seçenek haline dönüşebilir. Salataların hazırlandıktan sonra 2 saat içinde tüketilmesi gerekir. Ayrıca içine katılan peynir cinsi önemli bir ayrıntıdır. Sağlıklı beslenmeye çalışırken, pek çok bakteriyi de salatanın yanında alabilirsiniz. En iyisi salatanızı evde kendiniz hazırlayın.

14
PİŞMEMİŞ YUMURTA
PİŞMEMİŞ YUMURTA
Hamilelikte pişmemiş yumurta yenmemeli.

YORUMLAR
500

Son Dakika Anne Adaylarının Uzak Durması Gereken Besinler - Son Dakika


Advertisement